Kurti tregon në X për takimin me Arbel, përmend mundësitë e panumërta për bizneset izraelite në Kosovë - Gazeta Express
string(101) "kurti-tregon-ne-x-per-takimin-me-arbel-permend-mundesite-e-panumerta-per-bizneset-izraelite-ne-kosove"

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 19:36

Kurti tregon në X për takimin me Arbel, përmend mundësitë e panumërta për bizneset izraelite në Kosovë

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 19:36

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me ministrin e Brendshëm të Izraelit, Moshe Arbel.

Kjo pasi përmes një marrëveshjeje të nënshkruar Izraeli ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës.

Lexo Edhe:

Kurti ka shkruar në platformën “X”, për mundësinë e panumërta të bashkëpunimit në mes Kosovës dhe Izraelit.

“Sot mirëprita Ministrin e Brendshëm të Izraelit Moshe Arbel, i cili ka udhëtuar në Kosovë për të nënshkruar një marrëveshje të rëndësishme me Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla. duke u dhënë qytetarëve të Kosovës udhëtim pa viza në shtetin e Izraelit. Kjo është vetëm e fundit në një seri marrëveshjesh midis dy shteteve tona, duke demonstruar bashkëpunimin tonë të ngushtë në shumë sektorë. Gjatë takimit tonë, e informova ministrin Arbel për rinovimin e Qendrës Kulturore Hebraike të Prizrenit – një projekt i financuar nga Qeveria jonë përmes Ministrisë së Kulturës. Ne diskutuam gjithashtu për mundësitë e panumërta të frytshme të investimeve në Kosovë për t’i eksploruar bizneset izraelite”, ka shkruar Kurti. /Gazeta Express