Kosova mposhtet nga Bjellorusia - Gazeta Express
string(31) "kosova-mposhtet-nga-bjellorusia"

Basketboll

Gazeta Express

20/07/2021 18:03

Kosova mposhtet nga Bjellorusia

Basketboll

Gazeta Express

20/07/2021 18:03

Kosova U20 ka pësuar humbje nga Bjellorusia U20 me rezultat 101:60 (22:17, 21:17, 26:9, 32:17), në kuadër të FIBA Men’s European Challengers, që po zhvillohet në Hungari.

Periudha e parë ishte kryesisht e baraspeshuar, ku për një nuancë bjellorusët ishin më të mirë, duke e fituar këtë pjesë 22:17. Dardanët barazuan shifrat në periodën e dytë, që po ashtu ishte e barabartë deri në katër minutat e fundit, 34:34, kur Bjellorusia filloi shkëputjen dhe përfundoi pjesën e parë në të mirë të saj 43:34.

Lexo Edhe:

Bjellorusia nuk u ndal dhe vazhdoi me lojë të mirë edhe në çerekun e tretë, që ishte fatale për djelmoshat kosovarë, 26:9, derisa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 69:43. 10 minutat e fundit ishin formale dhe Bjellorusia triumfoi në fund 101:60. Te Kosova u dalluan Mirlind Zekaj dhe Rron Thaçi me nga 16 pikë dhe Fatlind Shoshaj me 10 pikë e pesë asistime.

Kosova ndeshjen e ardhshme e zhvillon nesër ndaj Hungarisë nga ora 19:30.