Këtë fundjavë “Hëna e përgjakur”, ku do të shihet eklipsi - Gazeta Express
string(54) "kete-fundjave-hena-e-pergjakur-ku-do-te-shihet-eklipsi"

Këtë fundjavë “Hëna e përgjakur”, ku do të shihet eklipsi

Mistere

Gazeta Express

12/05/2022 1:27

Një eklips i plotë hënor do të ndodhë këtë fundjavë, pasi njerëzit në mbarë botën do të të shohin Hënën nën hijen e Tokës.

Eklipsi hënor do të jetë i dukshëm mbi Amerikën e Jugut, Amerikën e Veriut dhe pjesë të Evropës dhe Afrikës. Hëna do të kthehet në të kuqe gjatë eklipsit.

Lexo Edhe:

Kushdo që është i interesuar për hapësirën apo astronominë duhet të shfrytëzojë sa më shumë mundësinë për të parë eklipsin këtë fundjavë.