Hapet konkursi për sheshin dhe monumentin e Adem Jasharit, Rama: Komandant Prishtinë të pret - Gazeta Express
string(90) "hapet-konkursi-per-sheshin-dhe-monumentin-e-adem-jasharit-rama-komandant-prishtine-te-pret"

Lajme

Gazeta Express

14/03/2024 15:11

Hapet konkursi për sheshin dhe monumentin e Adem Jasharit, Rama: Komandant Prishtinë të pret

Lajme

Gazeta Express

14/03/2024 15:11

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Pëprarim Rama, ka njoftuar se është hapur konkurs për krijimin e sheshit monumental të komandantit legjendar Adem Jashari, raporton Express.

Rama ka thënë se ky shesh do të shërbejë jo vetëm si një simbol i sakrificës së tyre të madhe, por edhe si një vend ku brezat e sotëm dhe të ardhshëm mund të mësojnë një prej kapitujve më të rëndësishëm në historinë e kombit tonë.

Lexo Edhe:

“Kemi hapur konkursin për krijimin e sheshit monumental të komandantit legjendar, Adem Jashari, që do ta ketë pjesë thelbësore monumentin e qëndresës, guximit dhe lavdisë së heroit të kombit dhe familjes Jashari, si një prej themeleve më të rëndësishme të lirisë së vendit.

Ky shesh do të shërbejë jo vetëm si një simbol i sakrificës së tyre të madhe, por edhe si një vend ku brezat e sotëm dhe të ardhshëm mund të mësojnë një prej kapitujve më të rëndësishëm në historinë e kombit tone”, ka shkruar Rama.