Grenell thotë se Hashim Thaçi duhet të lirohet urgjentishit, akuzon europianët: Po bëjnë punë të pista - Gazeta Express
string(100) "grenell-thote-se-hashim-thaci-duhet-te-lirohet-urgjentishit-akuzon-europianet-po-bejne-pune-te-pista"

Lajme

Gazeta Express

25/05/2023 23:45

Grenell thotë se Hashim Thaçi duhet të lirohet urgjentishit, akuzon europianët: Po bëjnë punë të pista

Lajme

Gazeta Express

25/05/2023 23:45

Richard Grenell, ish- i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi gjatë kohës sa në shtëpinë e Bardhë ishte Donald Trump, ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të Hashim Thaçit.

Ai në një intervistë për “Top Story” ka thënë se për plagën që i është shtuar dhimbjeve të luftës së Kosovës, mbajtjen e Thaçit në burg, Grenell tha se europianët po bëjnë një punë të pisët.

Lexo Edhe:

“Kryeministri Rama ka folur shumë hapur për z.Hashim Thaçi dhe çfarë po bëjnë europianët në gjykatën e drejtësisë në Hagë. Ai e ka quajtur Thaçin peng, dhe kjo që po bëjnë europianët është skandaloze.Duhet të jemi të aftë e të shohim përpara. Duhet ta lirojnë Thaçin, duhet ta pranojnë se çështja e Jack Smith ishte politike. Europianët duket sikur po bëjnë një punë të pistë për shkak të politikës,”, ka thënë Grenell.

Sipas Grenellit kryeministri i Kosovës, Albin Kurti asnjëherë nuk i ka pranuar idetë e amerikanëve.

“Çështja është kjo, unë e njoh Albin Kurtim. Shikojini politikat e tij dhe ju sfidoj të gjeni një ide amerikane që ka rënë dakord. Ai ka refuzuar çdo ide, që nga Obama, Klinton e Xhoxh Bush, gjithmonë ka qenë kundër”-tha Grenell në Top Channel.