Fustani i kreatores shqiptare bëhet hit në botë: Si u bë ky fustan kaq i famshëm në kohë pandemie - Gazeta Express

Rozë

Gazeta Express

13/08/2020 17:36

Fustani i kreatores shqiptare bëhet hit në botë: Si u bë ky fustan kaq i famshëm në kohë pandemie

Rozë

Gazeta Express

13/08/2020 17:36

Revista më e njohur e modës, Vogue, ka bërë një artikull të veçantë për ‘fustanin me dredhëza’ të kreatores shqiptare Lirika Matoshi, për famën që ka marrë ai në rrjetet sociale, madje duke e quajtur si ‘fustani i verës’.

“Fustani i verës” është një epitet që po marrin fustanet më të famshme dhe që vishen më së shumti gjatë sezonit të një vitit të caktuar.

E derisa në verën e vitit 2017 këtë epitet e ka marrë fustani i Zara, e dy vite më vonë gjithashtu, këtë vit është radha për një fustan të një kreatoreje shqiptare.

lirika matoshi fustani

Siç shkruan Vogue, megjithëse këtë vit nuk është pritur të ketë një ‘fustan i verës’ pasi që është 2020 dhe të gjithë kanë qëndruar të mbyllur, “Fustani me Dredhëza” i Lirika Matoshit që kushton 490 dollarë, ka pushtuar Instagramin, Twitter dhe TikTok, përcjell Gazeta Express.

Ky është një fustan i lezetshëm, ngjyrë karamel me dredhëza të shpërndarë nëpër gjithë materialin dhe është një fustan që mund ta veshë Hirushja, një fëmijë apo edhe një person i famshëm i klasit të lartë.

Matoshi e ka krijuar këtë fustan në korrik të vitit 2019 dhe sapo e ka postuar atë në Instagram, ai u bë i famshëm. Modelja Tess Holliday ka zgjedhur ta veshë në ceremoninë e Grammy këtë vit dhe fustani u bë edhe më i famshëm.

View this post on Instagram

@prosenkilde 🍓🍓🍓

A post shared by Lirika Matoshi (@lirika.matoshi) on

Kur bota ra në pandemi për shkak të koronavirusit, Matoshi është përgatitur që shitjet të bien për këtë fustan dhe gjithë krijimet e saj. Megjithatë shitjet u rritën dhe fustani ka fituar popullaritet. E për momentin është krijimi më i shituri nga koleksioni i Matoshit, bashkë me maskën e njëjtë.

“Shumica e njerëzve që po e blejnë fustanin tani, nuk e dinë se ku do ta veshin por i pëlqen ta veshin në shtëpi”, ka thënë kreatorja./Gazeta Express/

fustani me dredhëza lirika matoshi