Franca lejon rifillimin e tubimeve fetare - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

23/05/2020 12:48

Franca lejon rifillimin e tubimeve fetare

Lajme

Gazeta Express

23/05/2020 12:48

Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar se do ta lejojë rifillimin e tubimeve fetare pas dy muajve të ndalimit si pasojë e pandemisë. Megjithatë, besimtarët do të jenë të obliguar që të vendosin maska.

Njoftimi për lejimin e tubimeve fetare nga kjo ministri u dha në orët e vona të së premtes. Sipas vendimit, do të shfuqizohet masa e ndalimit të tubimeve, që kishte hyrë në fuqi në mars, shkruan “France24”, transmeton Gazeta Express.

Sidoqoftë, besimtarët duhet t’i respektojnë disa rregulla për ta shfrytëzuar këtë të drejtë, përfshirë vendosjen e maskave, mbajtjen e distancës prej së paku një metri dhe pastrimin e duarve.

Qeveria franceze më herët gjatë këtij muaji i kishte lehtësuar disa masa kufizuese, por e mbajti në fuqi ndalimin e tubimeve fetare. Kjo kishte nxitur ankesa nga grupet fetare, të cilat thanë se janë duke u trajtuar në mënyrë të padrejtë.

Myslimanët, të cilët e përbëjnë rreth 9 për qind të popullsisë së Francës, këtë fundjavë e festojnë Fitër Bajramin, që shënon fundin e muajit të agjërimit.