Forcat ruse bombarduan Khersonin 46 herë të dielën - Gazeta Express
string(50) "forcat-ruse-bombarduan-khersonin-46-here-te-dielen"

Lajme

Gazeta Express

05/12/2022 8:37

Forcat ruse bombarduan Khersonin 46 herë të dielën

Lajme

Gazeta Express

05/12/2022 8:37

Forcat ruse bombarduan rajonin Kherson 46 herë të dielën, duke vrarë një civil, sipas ndihmësve të lartë presidencialë ukrainas.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës, e bëri këtë pretendim në një përditësim në Telegram vonë të dielën.

Lexo Edhe:

“Gjatë ditës, pushtuesit e granatuan rajonin 46 herë me tanke, artileri dhe MLRS. Ndërtesa private dhe apartamentesh u shkatërruan, “tha ai duke cituar këshillin e qytetit Kherson.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i lartë në ministrinë e Brendshme të Ukrainës, tha se një grua 65-vjeçare u vra në sulm. Ai e bëri këtë pretendim në një postim në Telegram herët këtë mëngjes:

“Ndërsa një grua dhe burri i saj po kalonin lumin Dnieper me një varkë në lagjen Golopristansky, rashistët [rusët] hapën zjarr nga mitralozat. Pensionistja vdiq nga plagët e marra.”