E mahnitshme, 53 vjet pas uljes në Hënë, gjurmët e Armstrong dhe Aldrin-it ende të dukshme - Gazeta Express
string(88) "e-mahnitshme-53-vjet-pas-uljes-ne-hene-gjurmet-e-armstrong-dhe-aldrin-it-ende-te-dukshme"

Mistere

Gazeta Express

22/07/2022 21:17

E mahnitshme, 53 vjet pas uljes në Hënë, gjurmët e Armstrong dhe Aldrin-it ende të dukshme

Mistere

Gazeta Express

22/07/2022 21:17

Pesëdhjetë e tre vjet pas uljes së Apollo 11 dhe hapave të parë të Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin në Hënë, gjurmët e tyre janë ende të dukshme, siç tregon video e NASA-s.

“Sot është përvjetori i uljes së Apollo 11 në hënë, hera e parë që njerëzit shkelën në sipërfaqen e një bote tjetër”, tha agjencia hapësinore në Twitter dje, duke vënë në dukje se 20 korriku është Dita Ndërkombëtare e Hënës.

Video me hapat e dukshëm të astronautëve në sipërfaqen e Hënës

“Kjo video nga Orbiteri i Zbulimit Lunar tregon gjurmët e astronautëve, ende atje pas gjithë kësaj kohe.”

NASA vë në dukje se Apollo 11 është më i njohuri, por misionet e mëparshme hapën rrugën për uljen historike në Hënë, duke përfshirë eksploruesit robotikë si Rover dhe Surveyor si dhe misionet me njerëz si Apollo 8, 9 dhe 10 që ata testuan hyrjen dhe dalje nga orbita hënore.

Lunar Reconnaissance Orbiter ka eksploruar hënën që nga viti 2009 dhe tashmë ka kthyer në Tokë më shumë të dhëna se çdo mision tjetër planetar i shërbimit.

Më 29 gusht, misioni Artemis I në Hënë

NASA njoftoi dje se ka përzgjedhur tre data të mundshme për misionin Artemis I, faza e parë e përpjekjes për të dërguar një grua dhe një person me ngjyrë në Hënë. Agjencia hapësinore amerikane po synon 29 gushtin për lëshimin e raketës Space Launch System (SLS) dhe anijes kozmike Orion nga Qendra Hapësinore Kennedy dhe data 2 dhe 5 shtator janë shënuar si data rezervë të nisjes.

James Free, zëvendës administrator në selinë e NASA-s në Uashington, tha se data e saktë do të caktohet rreth një javë përpara nisjes. Artemis I, i cili ka përjetuar disa vonesa gjatë dy viteve e gjysmë të fundit, më në fund do të nisë një kapsulë Orion pa pilot që do të fluturojë rreth Hënës dhe do të bjerë përsëri në Oqeanin Atlantik.

Lajmi për nisjen zyrtare vjen disa javë pasi NASA u krye një “provë” përfundimtare, e cila u konsiderua e suksesshme.

Në vitin 2019, NASA ndau një seri imazhesh panoramike mahnitëse për të shënuar 50 vjetorin e uljes së Apollo 11 në Hënë. Këto imazhe të pabesueshme të vendit të uljes së Apollos u krijuan duke bashkuar fotot para-ekzistuese për të krijuar një mënyrë krejtësisht të re për të parë sipërfaqen hënore./abcnews.al