Duket si një pikturë, NASA publikon foton mahnitëse nga qielli i këtij planeti - Gazeta Express
string(77) "duket-si-nje-pikture-nasa-publikon-foton-mahnitese-nga-qielli-i-ketij-planeti"

Duket si një pikturë, NASA publikon foton mahnitëse nga qielli i këtij planeti

Mistere

Gazeta Express

23/09/2022 2:23

NASA ka publikuar një fotografi mahnitëse të shkrepur në qiellin e Jupiterit.

Fotoja u shkrep nga JunoCam, kamera me dritë të dukshme që ndodhet në bordin e sondës Juno, dhe që tregon retë në qiell. Zhvilluesi i softuerit, Gerald Eichstädt, ka krijuar paraqitje mahnitëse 3D të reve.

Lexo Edhe:

“Misioni Juno na ofron një mundësi për të vëzhguar Jupiterin në një mënyrë që është në thelb e paarritshme nga vëzhgimet teleskopike të bazuara në Tokë. Ne mund të shikojmë të njëjtat veçori të resë nga këndvështrime shumë të ndryshme brenda vetëm pak minutave. ” tha Dr Eichstäd.

Juno është një sondë hapësinore e NASA-s që është rrotulluar rreth Jupiterit që nga viti 2016. Në bord, ai ka një kamerë me dritë të dukshme të quajtur JunoCamera, e cila bën rregullisht foto mahnitëse të Jupiterit dhe hënave të tij. /abcnews.al