Amerika e Jugut mund të goditet nga një shkëmb hapësinor - Gazeta Express
string(56) "amerika-e-jugut-mund-te-goditet-nga-nje-shkemb-hapesinor"

Amerika e Jugut mund të goditet nga një shkëmb hapësinor

Mistere

Gazeta Express

26/01/2023 21:25

Sigurisht që nuk duhet të frikësoheni, por një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës në orët e ardhshme.

Rreth madhësisë së një minibusi, shkëmbi hapësinor, i njohur si 2023 BU, do të fshikullohet mbi majën jugore të Amerikës së Jugut vetëm pas mesnatës GMT.

Lexo Edhe:

Me një afrim të pritur më të afërt prej 3,600 km (2,200 milje), ai llogaritet si një “rruajtje” e afërt.

Dhe ilustron se si ka ende asteroidë me përmasa të konsiderueshme që qëndrojnë pranë Tokës që mbeten për t’u zbuluar.

Ky u kap vetëm fundjavën e kaluar nga astronomi amator Gennadiy Borisov, i cili operon nga Nauchnyi në Krime, gadishulli që Rusia mori nga Ukraina në vitin 2014.

Vëzhgimet vijuese kanë përmirësuar atë që dimë për madhësinë e 2023 BU dhe, më e rëndësishmja, orbitën e tij.

Kjo është se si astronomët mund të jenë kaq të sigurt se do të humbasë planetin, edhe pse ai do të vijë brenda harkut të pushtuar nga satelitët e telekomunikacionit në botë, të cilët ndodhen 36,000 km (22,000 milje) mbi ne.

Shanset për të goditur një satelit janë shumë, shumë të vogla.

Koha e lartësisë më të ulët është llogaritur të jetë 19.27 EST të enjten; 00:27 GMT të premten.

Edhe nëse 2023 BU do të ishte në një kurs përplasjeje të drejtpërdrejtë, do të kishte vështirësi të bënte shumë dëme.

Me një madhësi të vlerësuar prej 3.5m deri në 8.5m në gjerësi (11.5ft deri në 28ft), shkëmbi ka të ngjarë të shpërbëhet lart në atmosferë. Megjithatë do të prodhonte një top zjarri spektakolar.

Për krahasim, meteori i famshëm Chelyabinsk që hyri në atmosferën e Tokës mbi Rusinë jugore në vitin 2013 ishte një objekt afërsisht 20 m (66 këmbë) të gjerë. Ajo prodhoi një valë tronditëse që thyen dritaret në tokë.

Shkencëtarët në agjencinë amerikane të hapësirës NASA thonë se orbita e 2023 BU rreth Diellit do të modifikohet nga takimi i tij me Tokën.

Graviteti i planetit tonë do ta tërheqë atë dhe do të rregullojë rrugën e tij nëpër hapësirë.

“Përpara se të takonte Tokën, orbita e asteroidit rreth Diellit ishte afërsisht rrethore, duke përafruar orbitën e Tokës, duke marrë 359 ditë për të përfunduar orbitën e tij rreth Diellit”, tha agjencia në një deklaratë.

“Pas takimit të tij, orbita e asteroidit do të jetë më e zgjatur, duke e zhvendosur atë në gjysmë të rrugës midis orbitave të Tokës dhe Marsit në pikën e tij më të largët nga Dielli. Më pas, asteroidi do të përfundojë një orbitë çdo 425 ditë”.

Po bëhet një përpjekje e madhe për të gjetur asteroidët shumë më të mëdhenj që me të vërtetë mund të dëmtojnë nëse do të godasin Tokën.