Alarm në Antarktidë, gjenden qindra pinguinë të ngordhur - Gazeta Express
string(55) "alarm-ne-antarktide-gjenden-qindra-pinguine-te-ngordhur"

Mistere

Gazeta Express

08/04/2024 23:05

Alarm në Antarktidë, gjenden qindra pinguinë të ngordhur

Mistere

Gazeta Express

08/04/2024 23:05

Një ekspeditë e fundit shkencore në Antarktidë zbuloi një realitet të zymtë. Të paktën 532 pinguinë u gjetën të ngordhur në ishullin Heroina.

Një zhvillim shqetësues që mund të ketë pasoja të mëdha për jetën e egër në Antarktidë, shkencëtarët aktualisht po hetojnë një virus që ka rezultuar me ngordhjen e mijëra pinguinëve Adelie.

Ky zbulim alarmues, i detajuar në një deklaratë për shtyp nga Universiteti Federativ i Australisë, ka ngritur frikën se virusi i gripit të shpendëve H5N1, i njohur për efektet e tij vdekjeprurëse, mund të jetë përgjegjës.

Gjetjet e misionit kanë hedhur një hije mbi ekosistemin e Antarktikut, duke nxitur analiza urgjente për të konfirmuar praninë e virusit H5N1.

Testet fillestare në terren kanë prodhuar rezultate jo bindëse, duke bërë që studiuesit të dërgojnë mostra në laboratorë të specializuar me shpresën se muajt e ardhshëm do të sjellin qartësi të situatës.

Përhapja e shpejtë e virusit H5N1 në të gjitha kontinentet ka alarmuar shkencëtarët në mbarë botën. Pas mbërritjes në Amerikën e Jugut në vitin 2022, ajo u zhvendos shpejt në Antarktidë, duke shënuar rastin e parë të konfirmuar të virusit në kontinentin e largët në shkurt.

Kjo përhapje agresive ka ngritur shqetësime për shkatërrimin e mundshëm të specieve të rrezikuara, duke përfshirë popullatat e ndryshme të pinguinëve.

Zbulimi i studiuesve për pasojat e epidemisë së dyshuar në ishullin Heroina dha një pamje të zymtë. Pinguinët e ngordhur u gjetën të ngrirë dhe të mbuluar me borë, gjë që tregon shpejtësinë dhe ashpërsinë e incidentit.

Numri i saktë i pinguinëve të ngordhur mbetet i paqartë, me hapësirën e madhe të ishullit dhe gjendjen e tyre që e bëjnë numërimin të vështirë.