Zyberaj: Millosheviqi vrau edhe serb për të justifikuar gjenocidin në Kosovë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

14/12/2019 18:33

Zyberaj: Millosheviqi vrau edhe serb për të justifikuar gjenocidin në Kosovë

Lajme

Gazeta Express

14/12/2019 18:33

Jetlir Zyberaj, këshilltari i ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacollit, ka thënë se Beogradi ka sakrifikuar serbët për të justifikuar spastrimin etnik dhe gjenocidin kundër shqiptarëve.

Sipas tij, inteligjenca serbe ka organizuar sulme të tilla vetëm për të fajësuar UÇK-në dhe shqiptarët.

Këtë reagim Zyberaj e ka bërë me rastin e 21 vjetorit të rastit “Panda”.

“Sulmi në Panda Café ishte një sulm ndaj civilëve serbë në qytetin e Pejës natën e 14-15 dhjetorit 1998.Dy burra të maskuar hapën zjarr në Kafe duke vrarë gjashtë të rinj serbë, pesë prej të cilëve ishin adoleshentë dhe duke plagosur 15. Qëllimi i kësaj vrasje me urdhër të Shërbimit të Inteligjencës Serbe ishte fajësimi i UÇK-së për vrasjet dhe të bëjë bashkësinë ndërkombëtare të besojë Beogradit që UÇK-ja është një organizatë terroriste. Beogradi sakrifikoi serbët për të justifikuar spastrimin etnik dhe gjenocidin kundër shqiptarëve. Shumë shqiptarë u persekutuan për këtë krim, disa u vranë. Sa incidente të tilla ka pasur inteligjenca serbe vetëm për të fajësuar UÇK-në dhe shqiptarët.Çështja pse ne nuk e dimë këtë është sepse asnjëherë nuk është sjell drejtësi për krimet e luftës që Serbia ka kryer në Kosovë. Pyetja është se a do të trajtohet çështja e Pandës edhe nga Gjykata Speciale. Pse nuk shkruan një raport në lidhje me këtë Dick Marty. Gjithashtu sistemi ynë i drejtësisë nuk bëri asgjë për të sjellë dritë në këtë rast”, ka shkruar ai.

Ndërkohë sot autoreitetet serbe kanë thënë se s’ka asgjë të re lidhur me zbulimin e autorëve të krimit./Express/