Zërat e Ukrainës: Autorët lexojnë nga letërsia ukrainase - Gazeta Express
string(55) "zerat-e-ukraines-autoret-lexojne-nga-letersia-ukrainase"

Arte

Gazeta Express

25/05/2022 14:12

Zërat e Ukrainës: Autorët lexojnë nga letërsia ukrainase

Arte

Gazeta Express

25/05/2022 14:12

Të premten me 27 maj do të organizohet një mbrëmje letrare nga autorë të ndryshëm që do t’i lexojnë Ukrainës.

Mbrëmja mbahet në shenjë solidarizimi me shtetin e Ukrainës dhe të ftuar janë poet e shkrimtarë si : Karl Ove Knausgaard, Ian McEwan, Henry Marsh dhe poetja Alice Oswald.

Lexo Edhe:

Organizimi mbahet në Londër por me mundësi kyçjeje nga kushdo që dëshiron t’i dëgjojë këto poezi e tregime pasi që gjithçka do të mbahet online.

Profilet e autorëve:

Karl Ove- është autor norvegjez, puna e të cilit përfshin 6 volume me novela autobiografike.

Ian McEwan – novelat e të cilit përfshijnë titujt “Atonement”, “Enduring Love” dhe “The Child in Time”. Ai fitoi në vitin 1998 çmimin për librin më të mirë në Amsterdam.

Henry Marsh- është autor i librit që mori kritik të lartë, libri mbanë titullin “Do no Harm”. Ai është edhe neurokirurg dhe ka punuar me doktor ukrainas që nga viti 1992.

Alice Oswald- është fitues i çmimit TS Eliot, autore e 11 përmbledhjeve me poezi përfshirë këtu edhe “Dart” dhe “Falling Awake”.

 Të gjitha fitimet e eventit shkojnë në ndihmë për shtetin e Ukrainës.

/Gazeta Express