Zemra, më e rrezikuara gjatë verës, kujdes nga vapa dhe sforcimet - Gazeta Express
string(63) "zemra-me-e-rrezikuara-gjate-veres-kujdes-nga-vapa-dhe-sforcimet"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/07/2023 22:06

Zemra, më e rrezikuara gjatë verës, kujdes nga vapa dhe sforcimet

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/07/2023 22:06

Zemra është organi më i rrezikuar gjatë verës, prandaj kujdes nga vapa dhe sforcimet.

”Me simptomat e para të dyshimta, telefononi menjëherë urgjencën, një atak në zemër me kalimin e kohës, pra para se të shkaktojë dëme të pakthyeshme në muskulin e zemrës, në fakt mund të ndryshojë historinë e sëmundjes”, rekomandon Giuseppe Musumeci, president i GISE (Shoqëria Italiane i Kardiologjisë Ndërhyrëse).

Lexo Edhe:

Shenjat e parë të një ataku të mundshëm në zemër janë ato të një dhimbje shtypëse gjoksi në qendër të gjoksit, që rrezaton në krahun e majtë dhe nga djersa e ftohtë.

Aangioplastika koronare në ato raste shpëton mijëra jetë, në çdo kohë të ditës apo natës.

”Angioplastika është bërë një praktikë e sigurt, efektive, e rafinuar, gjithnjë e më pak invazive. Ashtu si vetë kardiologjia ajo është e aftë të veprojë në një kohë shumë të shkurtër – pra brenda 6 orëve nga simptomat e para fillestare – në prani të infarkt akut të miokardit me ndërhyrje dhe rrugë të dedikuara”, thekson eksperti.