Zemërimet, nervozat mund të rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru - Gazeta Express
string(80) "zemerimet-nervozat-mund-te-rrisin-rrezikun-e-sulmit-ne-zemer-dhe-goditjes-ne-tru"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

06/05/2024 22:27

Zemërimet, nervozat mund të rrisin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

06/05/2024 22:27

Një studim i Universitetit të Kolumbisë zbuloi se qelizat në enët e gjakut të njerëzve ndalojnë së punuari siç duhet kur ata zemërohen.

Dëmtimi i qelizave mund të kufizojë rrjedhën e gjakut, gjë që mund të rrisë presionin në zemër dhe të rrisë rrezikun e sulmit në zemër ose goditjes në tru.

Lexo Edhe:

Gjithashtu mund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës në afat të gjatë. Ankthi dhe trishtimi nuk kërcënojnë shëndetin aq shumë sa zemërimi, thonë studiuesit në Journal of the American Heart Association.

Autori i studimit, profesor Daichi Shimbo tha: “Studime të tjera kanë lidhur ndjenjat e emocioneve negative me sulmet në zemër ose ngjarje të tjera kardiovaskulare. Ne pamë se nxitja e një gjendje zemërimi çoi në mosfunksionim të enëve të gjakut dhe se funksioni i dëmtuar i enëve të gjakut shoqërohej me një rrezik të shtuar të zemrës dhe goditjes në tru. “Eksplorimi i marrëdhënieve themelore mund të ndihmojë në identifikimin e objektivave efektive për ndërhyrje.”

Studimi përfshiu 280 pjesëmarrës në një nga katër detyrat emocionale. Ata duhej ose të kujtonin një kujtim personal që i zemëronte, të kujtonin një kujtim personal të ankthit, të lexonin një sërë fjalish dëshpëruese ose të numëronin deri në 100 në mënyrë të përsëritur për të nxitur një gjendje neutrale.

Ndërkohë, shkencëtarët analizuan qelizat në enët e gjakut të njerëzve për të parë se si çdo emocion ndikonte tek ata. Ata zbuluan se zemërimi çon në vazodilatim të dëmtuar deri në 40 minuta më pas.

Profesor Glenn Levine, nga Kolegji i Mjekësisë Baylor, tha për gjetjet: “Ky studim shton bazën e provave në rritje se mirëqenia mendore mund të ndikojë në shëndetin kardiovaskular”.

Sëmundjet e zemrës janë një nga vrasësit më të mëdhenj në Mbretërinë e Bashkuar, pas demencës si shkaku kryesor i vdekjeve. Më shumë se shtatë milionë britanikë kanë një formë të sëmundjes së zemrës.

Çdo vit, më shumë se 100,000 shtrohen në spital për sulme në zemër dhe 100,000 të tjerë për goditje në tru. Mënyrat më të mira për të ruajtur shëndetin e zemrës janë të hani një dietë të ekuilibruar, të mbani një peshë të shëndetshme, të ushtroni rregullisht dhe të shmangni duhanin.