Zëdhënësi i UNICEF: Situata në Gaza është 'tmerruese' - Gazeta Express
string(50) "zedhenesi-i-unicef-situata-ne-gaza-eshte-tmerruese"

Lajme

Gazeta Express

28/11/2023 19:22

Zëdhënësi i UNICEF: Situata në Gaza është ‘tmerruese’

Lajme

Gazeta Express

28/11/2023 19:22

Spitalet në Rripin e Gazës janë “zona lufte”, thotë një zëdhënës i Unicef-it, i cili aktualisht po viziton enklavën.

“Fëmijët janë të shpërndarë kudo. Shkova në një spital disa orë më parë për t’u përpjekur të arrij me një fëmijë që kisha parë dhe përfundova duke parë rreth 10 fëmijë të ndryshëm, të gjithë të cilëve u ishin prerë gjymtyrët, “tha James Elder për BBC.

Lexo Edhe:

Ai shton se në një kamp në Khan Younis, në Gazën jugore, ai pa gjithashtu një situatë “të tmerrshme” sa i përket higjienës dhe ushqimit.

“Kudo që kthehem ka njerëz në hapësira të vogla në kampe, në spitale,” thotë zëdhënësi i agjencisë së fëmijëve të OKB-së.

“Sanitare, sistemet e ujërave të zeza nuk mund të pastrohen përreth spitaleve dhe strehimoreve. Nëse kombinoni mungesën e ujit dhe ushqimit me shiun duke përhapur rrezikun e sëmundjes, kjo na tmerron”.