Zbulohet “strofulla” e kanabisit në Peqin, dy të arrestuar - Gazeta Express
string(55) "zbulohet-strofulla-e-kanabisit-ne-peqin-dy-te-arrestuar"

Shqiperi

Gazeta Express

19/05/2024 11:59

Zbulohet “strofulla” e kanabisit në Peqin, dy të arrestuar

Shqiperi

Gazeta Express

19/05/2024 11:59

Policia ka zbuluar një magazinë e përshtatur për kultivim të cannabisit, me anë të llambave. Si rezultat i operacionit ka rënë në pranga pronari i ambientit.

Po ashtu u arrestua dhe drejtori i OSHEE, Peqin, si dhe procedohen penalisht 2 punonjës të këtij institucioni, për shpërdorim të detyrave dhe moskallëzim të krimit.

Lexo Edhe:

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin operacional kombëtar të koduar “Territor i pastër“, si dhe bazuar në inteligjencën policore, Komisariati i Policisë Peqin, në bashkëpunim me Seksionin kundër Narkotikëve të DVP Elbasan, organizoi operacionin policor të koduar “Inside”.

Në kuadër të operacionit, u arrestua shtetasi G. K., 37 vjeç, banues në Peqin, pronari i magazinës, për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Vjedhja e energjisë elektrike ose e impulseve telefonike”.

Nga kontrolli në magazinën në pronësi të 37-vjeçarit, në fshatin Fatishe, Policia konstatoi se ky ambient ishte përshtatur për kultivim dhe prodhim të kanabisit, me pajisje që furnizoheshin me lidhje të paligjshme të energjisë elektrike.

Në vijim të veprimeve procedurale, u bë ndalimi i shtetasit E. M., 33 vjeç, banues në Peqin, me detyrë Drejtor i OSHEE, Peqin, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Moskallëzimi i krimit”.