Zbulohet pse njerëzit ftohen më shpesh në dimër - Gazeta Express
string(47) "zbulohet-pse-njerezit-ftohen-me-shpesh-ne-dimer"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/12/2022 19:14

Zbulohet pse njerëzit ftohen më shpesh në dimër

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

21/12/2022 19:14

Viruset janë të pranishme gjatë gjithë vitit, por njerëzit ftohen më shpesh në dimër. Pyes veten pse është kështu?

Shkencëtarët pas një studimi të ri mund të kenë zbuluar një arsye biologjike pse ne kemi më shumë sëmundje të frymëmarrjes në dimër. Rezulton se vetë ajri i ftohtë dëmton përgjigjen imune që ndodh në hundë, shkruan CNN.

Lexo Edhe:

“Kjo është hera e parë që kemi një shpjegim biologjik, molekular për një faktor në përgjigjen tonë të lindur imunitare që duket se kufizohet nga temperaturat më të ftohta”, tha rinologu Zara Patel, profesoreshë e otolaringologjisë dhe kirurgjisë së kokës dhe qafës në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Kalifornisë, San Francisko.

Në fakt, ulja e temperaturës në hundë me vetëm 9 gradë vret gati 50 për qind të miliarda qelizave që luftojnë viruset dhe bakteret në vrimat e hundës, sipas një studimi të botuar të martën në The Journal of Allergy.

“Ajri i ftohtë është i lidhur me rritjen e infeksionit viral sepse në thelb ju keni humbur gjysmën e imunitetit vetëm për shkak të asaj rënie të vogël të temperaturës”, tha rinologu Benjamin Bleier, drejtor i kërkimit përkthimor të otolaringologjisë në Massachusetts Eye and Ear.

Për të kuptuar pse ndodh kjo, Bleier dhe ekipi i tij dhe bashkautori Mansoor Amiji, i cili drejton departamentin e shkencave farmaceutike në Universitetin Northeastern në Boston, shkuan në një “gjueti për prova shkencore”.

Një virus ose bakter i frymëmarrjes hyn në hundë, pika kryesore e hyrjes në trup. Pjesa e përparme e hundës zbulon menjëherë mikrobin, shumë kohë përpara se pjesa e pasme e hundës të jetë e vetëdijshme për ndërhyrësin, zbuloi ekipi.

Në atë pikë, qelizat që rreshtojnë hundën fillojnë menjëherë të bëjnë miliarda kopje të thjeshta të tyre të quajtura vezikula jashtëqelizore ose EV.

Këto versione të vogla të qelizave lëshohen më pas në mukozën e hundës, ku ndalojnë së sulmuari mikrobet para se të arrijnë destinacionin e tyre dhe të shumohen.

“Kjo është një nga, nëse jo e vetmja pjesë e sistemit imunitar që e lë trupin tuaj për të luftuar bakteret dhe viruset përpara se ato të hyjnë në trupin tuaj,” tha Bleier.

Pasi krijohen dhe shpërndahen në sekrecionet e hundës, atëherë mikrobet mashtruese fillojnë të grumbullohen.