Zbulohen disa nga shkaktarët e rënies së flokëve - Gazeta Express

Zbulohen disa nga shkaktarët e rënies së flokëve

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

26/10/2021 22:58

Ka shumë arsye pse dikush përjeton rënie të flokëve. Mund të jetë ose i trashëguar ose rezultat i trajtimeve mjekësore ose edhe për shkak të një sëmundjeje themelore.

Ndërsa rënia e flokëve nuk është diçka për t’u shqetësuar, në rast se është ekstreme, duhet ta trajtoni atë dhe të zbuloni burimin e problemit tuaj.

Lexo Edhe:

Më poshtë janë disa nga kushtet shëndetësore që mund të çojnë në rënie të madhe të flokëve ose rrallim të flokëve dhe mund të kenë nevojë për ndërhyrje mjekësore.

Probleme me tiroiden

Rënia e flokëve mund të jetë pasojë e çekuilibrit hormonal. Hormonet ndihmojnë në rregullimin e funksioneve trupore dhe kanë një rol të rëndësishëm për të luajtur kur bëhet fjalë për rritjen e flokëve. Tiroidja është ajo që kontrollon aftësinë e trupit tonë për të absorbuar lëndët ushqyese thelbësore si hekuri, kalciumi, etj, që janë përgjegjës për rritjen e flokëve. Thënë kështu, hipotiroidizmi është e lidhur me gjëndrat tiroide nën- dhe tepër aktive dhe mund të çojnë në humbjen e flokëve.

Alopecia areata

Alopecia areata është një sëmundje autoimune e lidhur me rënien e flokëve. Ndodh kur sistemi imunitar i trupit sulmon folikulat e flokëve, duke rezultuar në hollimin e flokëve dhe rënien e flokëve. Kjo mund të jetë ose e përkohshme ose e përhershme, por mund të trajtohet.

Lupus

Lupusi është një tjetër sëmundje autoimune që mund të çojë në rënien e flokëve. Mund të shkaktojë inflamacion të gjerë të lëkurës, veçanërisht të fytyrës dhe rajonit të kokës. Mund të hollojë ngadalë flokët në lëkurën e kokës dhe gradualisht të çojë në rrënien e të gjitha flokëve. Përveç qimeve në kokë, ju mund të humbni qime nga çdo pjesë e trupit tuaj, duke përfshirë qerpikët, vetullat, mjekrën, etj. Disa ilaçe mund të ndihmojnë në rikuperimin, por kjo gjendje mund të jetë e përhershme. Sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj.

Mungesa e lëndëve ushqyese

Studimet kanë sugjeruar se mungesa e disa lëndëve ushqyese mund të çojë në rënien e flokëve, kjo është arsyeja pse shumë ekspertë rekomandojnë një dietë të duhur për të rivendosur rritjen dhe forcën e flokëve tuaj. Hekuri, zinku, acidet yndyrore dhe vitaminat e ndryshme janë të gjitha lëndë ushqyese të rëndësishme që duhet t’i shtoni në dietën tuaj për të parandaluar rrezikun e rënies së flokëve.

Ndërsa mungesa e hekurit në trup mund të kufizojë rrjedhën e oksigjenit në trup, zinku luan një rol jetik në funksionin e qelizave dhe imunitetit dhe në sintezën e proteinave, thelbësore për rritjen e flokëve. Përveç kësaj, acidet yndyrore reduktojnë inflamacionin, ndërsa vitamina B3 siguron rritje të shkëlqyeshme të flokëve. Thënë kështu, mangësitë e lëndëve ushqyese mund të jenë një shkak i rëndësishëm i rënies së flokëve.

Stresi dhe rënia e flokëve

Kur bëhet fjalë për stresin që lidhet me rënien e flokëve, ekzistojnë tre lloje të ndryshme të tij: Telogen effluvium, Trichotillomania dhe Alopecia areata.

Telogjen effluvium: Në raste të tilla, stresorët mendorë i shtyjnë folikulat e flokëve në një fazë pushimi, duke e bërë të lehtë rënien me kalimin e kohës.

Trichotillomania është një dëshirë e pashtypshme për të hequr qimet nga skalpi i kokës, madje edhe vetullat. Kjo mund të jetë rezultat i stresit të madh.

Alopecia areata, është një sëmundje autoimune, e cila mund të shkaktohet nga stresi. Megjithatë, shumë faktorë të tjerë mund të jenë shkaktarët. /tvklan.al