Zbardhet takimi i ambasadorëve të SHBA-ve dhe BE-së me kryeprokurorin Çela - Gazeta Express

Zbardhet takimi i ambasadorëve të SHBA-ve dhe BE-së me kryeprokurorin Çela

Gazeta Express

11/12/2019 17:23

Pas ambasadorit gjerman në vendin tonë, sot kryeprokurori i Përgjithshëm Olsian Çela vijoi takimet me krerët e diplomacisë së Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian.

Ambasada amerikane në Tiranë njofton se Leyla Moses Ones i konfirmoi kryeprokurorit Çela mbështetjen për reformën në Drejtësi dhe lufën kundër krimit të organizuar.

“E Ngarkuara me Punë, a.i. Leyla Moses-Ones dhe Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca u takuan sot me Prokurorin e Përgjithshëm të sapozgjedhur Olsian Çela.

E Ngarkuara me Punë përsëriti sërish mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për reformën në drejtësi dhe rolin e rëndësishëm që institucionet e prokurorisë luajnë në luftën kundër krimit ndërkombëtar dhe korrupsionit”, thekson ambasada.

Në lidhje me këtë takim pati një njoftim edhe zyra e BE-së në Tiranë.

Ambasadori i Bashkimit Evropian Luigi Soreca shkruan se zgjedhja e Z. Çela është një tjetër hap i rëndësishëm përpara në zbatimin e reformës në drejtësi

“Së bashku me Leyla Moses-Ones takuam Prokurorin e Përgjithshëm të sapozgjedhur Olsian Çela. Ne diskutuam prioritetet kryesore të zyrës së tij të re, përfshirë rolin e rëndësishëm të hetimeve proaktive financiare, veprimin e zyrave të prokurorisë pas tërmetit, si dhe fazën kalimtare drejt krijimit të SPAK.

Zgjedhja e Z. Çela është një tjetër hap i rëndësishëm përpara në zbatimin e reformës në drejtësi, e cila është prioritet kryesor për Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE”, shkruan Soreca./Express