Zakonet që zgjasin jetën tuaj - Gazeta Express
string(29) "zakonet-qe-zgjasin-jeten-tuaj"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

04/11/2022 19:04

Zakonet që zgjasin jetën tuaj

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

04/11/2022 19:04

Nuk mjafton vetëm të jetosh më gjatë, por edhe të jesh i shëndetshëm. Këshillat e mëposhtme do t’ju ndihmojnë t’i arrini të dyja.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në cilësinë e jetës dhe shëndetin tuaj, të cilëve ndoshta nuk i keni kushtuar vëmendje. E megjithatë disa nga zakonet tuaja të përditshme mund të përmirësojnë ndjeshëm kushtet tuaja të jetesës, dhe për rrjedhojë sa gjatë do të jetoni në fund.

Lexo Edhe:

Dhe duke qenë se sado të mjerë të jemi ndonjëherë, jeta nuk mjafton kurrë, pse të mos ndiqni këshillat e thjeshta më poshtë dhe të mos jeni të qetë se po bëni gjithçka që mundeni për veten tuaj?

Pini kafe

Disa kërkime sugjerojnë se konsumimi i moderuar i kafesë mund të luftojë diabetin e tipit 2 dhe të zvogëlojë rrezikun e demencës dhe sëmundjeve të zemrës. Një studim i Harvardit gjithashtu lidh konsumin e shpeshtë të kafesë me një shans të reduktuar të vdekjes.

Hani më shumë proteina me bazë bimore

Një studim i fundit i Harvardit zbuloi se njerëzit që hanin një dietë të pasur me mish të përpunuar si salcice kishin më shumë gjasa të vdisnin, ndërsa ata që merrnin mjaft proteina me bazë bimore kishin më pak gjasa të vdisnin nga sëmundjet e zemrës.

Hidratoni

Meqenëse ne përbëhemi kryesisht nga uji, qëndrimi i hidratuar ndihmon trupin tuaj të funksionojë më mirë për më gjatë.

Kujdesuni për dhëmbët

Hulumtimet kanë lidhur higjienën e dobët orale me vdekshmërinë, ndërsa sëmundjet e mishrave të dhëmbëve janë lidhur me kancerin oral, sëmundjet e zemrës dhe diabetin. Pastrimi i përditshëm me furçë, pastrimi i dhëmbëve dhe vizitat te dentisti mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë.

Bëni seks

Personat që qëndrojnë seksualisht aktivë ndërsa rriten kanë tendencë të jetojnë më gjatë, sipas shkencës. Kjo pasi gjatë seksit lirohet oksitocina, hormoni i gëzimit, ulet stresi dhe ulet tensioni i gjakut, ndërkohë që flini më lehtë./abcnews.al