Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat - Gazeta Express
string(46) "zakonet-e-perditshme-qe-mund-te-demtojne-venat"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/06/2024 21:02

Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/06/2024 21:02

Venat e fryra apo edhe me gunga mund të shfaqen pothuajse tek kushdo, dhe ndonëse nuk janë të rrezikshme, nuk janë të bukura.

Edhe pse nuk mund të parandalohen gjithmonë, ka disa zakone të jetës së përditshme që mund të shkaktojnë fryrje të venave.

Lexo Edhe:

Bëni vrap

Aktiviteti mund të ndihmojë për të parandaluar zhvillimin e venave me variçe, por disa ushtrime mund të çojnë në këtë gjendje me kalimin e kohës. Ndërsa vraponi, vëllimi i shtuar i gjakut mund të dëmtojë venat dhe përfundimisht ta bëjë më të vështirë qarkullimin e gjakut në këmbë.

Po konsumoni shumë sheqer

Sheqeri bën që presioni i gjakut të rritet, gjë që mund të dëmtojë dhe dobësojë venat. Gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion në enët e gjakut, duke e bërë më të vështirë pompimin siç duhet të gjakut, gjë që mund të shkaktojë zgjerimin dhe fryrjen e venave. Në fakt, edhe ushqimet që duken si alternativa më të shëndetshme për ëmbëlsirat, siç janë frutat e thata, shpesh janë shumë të larta në kalori dhe sheqer, gjë që i bën ata armikun më të keq të venave.

Ju mbani rripa

Rrobat e ngushta mund të duken mirë, por gjithashtu kufizojnë qarkullimin e gjakut dhe e bëjnë më të vështirë rrjedhjen e tij nga këmbët në pjesën tjetër të trupit tuaj. Në vend që të vishni rripa ose xhinse të ngushta, zgjidhni veshje më të gjera. Venat tuaja do t’ju falënderojnë.

Flini me kurriz

Edhe pse ky pozicion i gjumit mund të parandalojë krijimin e rrudhave, ai nuk është i mirë nëse vuani nga venat me variçe. Është më mirë të flini në anën tuaj të majtë, sepse ky pozicion heq presionin nga vena më e madhe e trupit, e cila ndodhet në anën e djathtë. Kjo do të ndihmojë në rritjen e qarkullimit të gjakut dhe parandalimin e grumbullimit të tij në vena./Burimi:Panorama