YouTube rikthen kanalin e Donald Trumpit - Gazeta Express
string(40) "youtube-rikthen-kanalin-e-donald-trumpit"

YouTube rikthen kanalin e Donald Trumpit

AutoTech

Gazeta Express

17/03/2023 21:51

YouTube të premten tha se do të rikthente kanalin e ish-presidentit Donald Trump, më shumë se dy vjet pasi e pezulloi atë pas sulmit të 6 janarit në Kapitolin e SHBA.

Lëvizja pason veprime të ngjashme nga Twitter dhe Facebook në muajt e fundit, megjithëse Trump nuk ka rifilluar ende postimet në ato platforma. Kjo vjen gjithashtu pasi Trump njoftoi vjeshtën e kaluar se do të kandidonte sërish për president në vitin 2024.

Lexo Edhe:

“Ne vlerësuam me kujdes rrezikun e vazhdueshëm të dhunës në botën reale, duke balancuar mundësinë që votuesit të dëgjojnë në mënyrë të barabartë nga kandidatët kryesorë kombëtarë në prag të zgjedhjeve”, tha YouTube në një postim në Twitter të premten, raporton CNN.

YouTube fillimisht pezulloi kanalin e Trump pas trazirave të Kapitolit, duke thënë se një video në kanalin e tij kishte shkelur politikën e platformës kundër nxitjes së dhunës. Që atëherë, llogaria e Trump ishte bllokuar nga ngarkimi i videove të reja ose transmetimet e drejtpërdrejta.

YouTube gjithashtu kishte çaktivizuar komentet nën videot në kanalin e Trump, të cilat duket se janë rikthyer të premten. Menjëherë pasi llogaria e tij u rivendos, një numër përdoruesish filluan të postojnë komente “mirë se erdhët përsëri” nën videot e vjetra.

YouTube që nga nëntori është platforma e tretë e madhe e rrjeteve sociale që i ka rikthyer Trump-it qasjen, por ish-presidenti ka vazhduar të postojë vetëm në platformën e tij, Truth Social. Trump të premten në mëngjes postoi një seri prej gjashtë videosh në Truth Social, duke përfshirë të shumta që përsërisnin pretendime të rreme se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin vjedhur.