Ylli i “Squid Game” dënohet për ngacmim seksual - Gazeta Express
string(45) "ylli-i-squid-game-denohet-per-ngacmim-seksual"

Ylli i “Squid Game” dënohet për ngacmim seksual

Yjet

Gazeta Express

15/03/2024 20:20

Një gjykatë në Korenë e Jugut dënoi të premten Oh Young-soo, një aktor që fitoi Golden Globe për portretizimin e një konkurrenti në dramën e mbijetesës së Netflix “Squid Game”, për sulm të pahijshëm.

Një gjykatës i gjykatës së qarkut në Seongnam, një qytet në juglindje të Seulit, e gjeti zotin Oh fajtor për përqafimin e papërshtatshëm të një aktoreje, mbajtjen e dorës dhe puthjen e saj në faqe në vitin 2017.

Lexo Edhe:

Oh, 79 vjeç, u dënua me tetë muaj me kusht dhe u urdhërua të ndjekë 40 orë mësime për dhunën seksuale. Zoti Oh, i cili publikisht e kishte mohuar akuzën, u tha gazetarëve pas vendimit se kishte në plan të apelonte.

Prokurorët e akuzuan Oh në vitin 2022, pasi një aktore, e cila nuk u identifikua, paraqiti një ankesë duke e akuzuar atë se e kishte prekur në mënyrë të papërshtatshme.

Ata argumentuan se, në shumë raste në gusht dhe shtator 2017, zoti Oh e kishte përqafuar gruan, e kishte mbajtur dorën, e kishte puthur faqen dhe ishte shtrirë në dhomën e saj të marrë me qira, ku kishte bërë komente seksuale potencialisht të papërshtatshme, tha gjykatësi Jeong Yeon-ju.