Ylli i “Black Panther” vdes nga kanceri në moshën 43 vjeçare - Gazeta Express

Ylli i “Black Panther” vdes nga kanceri në moshën 43 vjeçare

Gazeta Express

29/08/2020 8:35

Chadwick Boseman, njeriu që solli në jetë “Black Panther” ka vdekur.

Aktori ka luftuar me kancerin e zorrës së trashë që nga viti 2016 dhe vdiq në shtëpi pranë familjes dhe gruas së tij sipas një deklarate të postuar në llogarinë e tij në Twitter.

Ai ishte 43 vjeç, tha publicisti i tij Nicki Fioravante në një deklaratë.

“Një luftëtar i vërtetë, Chadwick këmbënguli gjatë gjithë kësaj dhe ju solli kaq shumë nga filmat të cilët i keni dashur aq shumë”, thuhet në deklaratë.

Një vendas i Karolinës së Jugut, Boseman u diplomua në 2000 nga Universiteti Howard, një kolegj historikisht i njerëzve me ngjyrë në Washington. Ndërsa ishte atje, ai gjithashtu ndoqi Akademinë Britanike të Dramave në Oksford në 1998.

Yje të shumtë të televizionit kanë shprehur dhimbjen dhe ngushëllimin për vdekjen e aktorit.