“Wagner po dobësohet”, komandanti ukrainas paralajmëron se kundërsulmi fillon shpejt - Gazeta Express
string(81) "wagner-po-dobesohet-komandanti-ukrainas-paralajmeron-se-kundersulmi-fillon-shpejt"

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 7:46

“Wagner po dobësohet”, komandanti ukrainas paralajmëron se kundërsulmi fillon shpejt

Lajme

Gazeta Express

24/03/2023 7:46

Komandanti i lartë i forcave tokësore të Ukrainës, Oleksandr Syrskyi, tha se forcat e tij së shpejti do të fillonin një kundërofensivë pasi t’i rezistonin fushatës brutale dimërore të Rusisë.

Ai tha se mercenarët rusë të Wagner, të cilët kanë qenë në vijën e parë të sulmit të Moskës në Ukrainën lindore dhe jugore, “po humbasin fuqinë e konsiderueshme dhe po i mbaron energjia”.

Lexo Edhe:

“Shumë shpejt, ne do të përfitojmë nga kjo mundësi, siç bëmë në të kaluarën pranë Kievit, Kharkiv, Balakliya dhe Kupiansk”, tha ai, duke renditur kundërofensivat ukrainase vitin e kaluar që rimorën disa zona, raporton The Guardian, transmeton Express.