Vulin e Daçiq dhanë indikacione, a e ndaloi kabineti i Vuçiqit festivalin “Mirdita, Dobar dan”? - Gazeta Express
string(90) "vulin-e-daciq-dhane-indikacione-a-e-ndaloi-kabineti-i-vuciqit-festivalin-mirdita-dobar-dan"

Lajme

Gazeta Express

17/06/2024 14:35

Vulin e Daçiq dhanë indikacione, a e ndaloi kabineti i Vuçiqit festivalin “Mirdita, Dobar dan”?

Lajme

Gazeta Express

17/06/2024 14:35

Si çdo herë që nga viti 2014, festivali “Mirdita, Dobar dan”, i cili ishte paralajmëruar të mbahej në Beograd nga 27 deri më 29 qershor, ekspozoi fytyrën e vërtetë të shëmtuar të autoriteteve të qytetit dhe të republikës.

Kësaj radhe përfaqësuesit e regjimit janë acaruar veçanërisht nga fakti se festivali është planifikuar për 28 qershor. Pothuajse i gjithë kabineti i presidentit serb Alkesandar Vuçiq doli kundër festivalit.

Lexo Edhe:

Madje ata shkuan aq larg, sa pretenduan se ideja e këtij festivali është tentativë për ndryshimin e historisë së Serbisë. Natyrisht, në një festival që mbahet qysh prej vitit 2014, këtë vit njerëzit e Vuçiqit përfshinë edhe Kosovën dhe e politizuan atë.

Zemërimi dhe zemërimi shkojnë deri aty sa kërkojnë ndalimin e festivalit dhe presidenti i Autoritetit të Përkohshëm të Beogradit, Aleksandar Shapiq, thotë se, përderisa ai është në krye të kryeqytetit serb, Beogradi nuk do të japë asnjë lloj pëlqimi për mbajtjen e “Mirdita” dhe te gjitha ambientet qe mund te përdoren do te jene ekskluzivisht private.

Ai ndër të tjera tha se është “shprehimisht” kundër mbajtjes së një festivali i cili, siç thotë ai, falsifikon dhe ndryshon drejtpërdrejt historinë përmes promovimit të të ashtuquajturës trashëgimi kulturore të Kosovës, duke përjashtuar faktin se ai është serb, siç ai. shtetet, me të cilat organizatorët e këtij festivali vënë në pikëpyetje sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë.

Shapiq po ashtu deklaroi se organizatorët kësaj radhe shkuan një hap më tej dhe e caktuan festivalin pikërisht në Vidovdan, më 28 qershor, duke e drejtuar drejtpërdrejt gishtin në sy të mbarë popullit serb dhe shtetit serb.

“Ne si Administratë e Qytetit nuk kemi mundësi ligjore t’i ndalojmë, por në asnjë mënyrë nuk do të lejojmë që asgjë që ka të bëjë me Qytetin e Beogradit të jetë në shërbim të tyre. Ftoj edhe Qeverinë e Republikës së Serbisë që të mendojë mirë nëse manifestime të tilla duhet të lejohen në Serbi, sepse ato e cenojnë drejtpërdrejt rendin tonë kushtetues dhe juridik”, tha ai.

Reagime ka pasur edhe nga Nemanja, kështu që zëvendëskryeministri Aleksandar Vulin ka deklaruar se festivali në Vidovdan është një fyerje të cilës duhet t’i përgjigjet shteti i Serbisë.

“Nëse shteti nuk përgjigjet, do të ketë vend që qytetarët të thonë se çfarë mendojnë për një neveri të tillë”. Po të isha në BIA apo MUP, asnjë nga pjesëmarrësit e festivalit nuk do të kishte kaluar kufirin administrativ dhe do të kishte arritur të ofendonte Serbinë në Beograd. Dhe kjo është një nga arsyet pse i shqetësova aq shumë dhe ende i shqetësoj të ashtuquajturit mbrojtës perëndimorë. të Kosovës”, ka thënë Vulin, ndërsa është raportuar nga Politika dhe media të tjera.

Nuk heshti as ministri i Brendshëm, Ivica Daçiq, i cili tha se festivali është një tubim me rrezikshmëri të lartë.

“Është një tubim me rrezik të lartë në atë ditë dhe ne duhet të flasim me organizatorët që të kemi parasysh se mund të ketë një provokim dhe se ata mund të mendojnë për shtyrjen e gjithçkaje,” u tha Daçiq gazetarëve në Beograd, siç raportohet nga mediat.

Është shprehur edhe kryetarja e partisë Zavetnici, Milica Gjurgjeviq Stamenkovski, e cila para disa vitesh ka qenë në protestat para objektit ku është mbajtur festivali, e cila ka thënë se duhet anuluar festivali “Mirdita – ditë e mirë”. sepse është një manifestim që cenon rendin kushtetues”.

Gjurgjeviq Stamenkovski, i cili është edhe ministër për përkujdesje familjare dhe demografi, në një deklaratë me shkrim ka thënë se është një festival “që nuk ka të bëjë me kulturën dhe artin, por shërben vetëm për të promovuar interesat e shtetit të rremë të Kosovës”.

“Qëllimi i vetëm i këtij projekti, i cili financohet edhe nga e ashtuquajtura Ministria e Sportit të Republikës së Kosovës, është poshtërimi i shtetit të Serbisë dhe popullit serb dhe prezantimi i trashëgimisë sonë fetare dhe kulturore shekullore në Kosovë si pjesë e një lloj trashëgimie kulturore kosovare”, tha Gjurgjeviq. Stamenkovski.

Ajo përkujtoi se gjatë festivalit “Mirdita” vazhdimisht dërgohen mesazhe “duke pohuar pavarësinë e vetëshpallur, dhe trajtimin e serbëve dhe Serbisë si agresore dhe parti kriminale”.

“Para disa vitesh në këtë festival ka marrë pjesë edhe presidentja e vetëshpallur e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila ka akuzuar drejtpërdrejt policët dhe ushtarët serbë se kanë dhunuar më shumë se 20 mijë femra shqiptare, që është një gënjeshtër e neveritshme dhe fyerje për të gjithë heronjtë tanë që. i mbrojti me kalorësi dhe pa kompromis vatrat serbe”, tha Gjurgjeviq Stamenkovski.

Ndërsa Vladimir Gjukanoviq, deputet dhe anëtar i Kryesisë së SNS-së, mbrojti ndalimin e festivalit.

“I lutem shtetit që ta ndalojë këtë. Një provokim krejtësisht i panevojshëm dhe atë pikërisht në momentin që po festohet Vidovdani. Meqenëse Serbia nuk ka nevojë për konflikte, për të shmangur ndonjë incident, është mirë që ky manifestim të ndalohet. Gjëja më e zgjuar do të ishte ta ndalonim atë përgjithmonë” – theksoi Gjukanoviq, dhe transmeton Alo.

Festivali “Mirdita, ditë e mirë” është paralajmëruar për datat 27 deri më 29 qershor, njoftoi më herët Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, e cila është një nga organizatorët. Festivali mbahet që nga viti 2014.