Vuçiqi paralajmëroi bojkotimin e samitit BE-Ballkani Perëndimor pas vendimit të Kurtit, Rama: Do të ishte katastrofë për të dhe Serbinë - Gazeta Express
string(93) "vuciqi-kercenoi-pas-vendimit-te-kurtit-rama-nderhyn-do-te-ishte-katastrofe-per-te-dhe-serbine"

Lajme

Gazeta Express

04/12/2022 11:34

Vuçiqi paralajmëroi bojkotimin e samitit BE-Ballkani Perëndimor pas vendimit të Kurtit, Rama: Do të ishte katastrofë për të dhe Serbinë

Lajme

Gazeta Express

04/12/2022 11:34

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ‘ndërhyrë’ në mosmarrëveshjen e fundit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq u raportua se ka kërcënuar se do ta bojkotojë samitin BE-Ballkani Perëndimor që mbahet më 6 dhjetor në Tiranë, pasi u indinjua me vendimin e Kurtit për ta emëruar Nenad Rashiqin ministër në Qeverinë e Kosovës dhe Rada Trajkoviqin zëvendëse të tij. I pyetur për këtë, Rama tha të dielën në një konferencë se Serbia do të jetë në samit pasi “nuk pa asnjë rrugë tjetër” dhe se e kundërta “do të ishte katastrofë” për Beogradin dhe Vuçiqin, raporton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

“Unë nuk emocionohem nga anjë lloj deklarate që bëjnë politikanët për qëllime të politikës së tyre të brendshme. Serbia do të jetë në samit. Presidenti i Serbisë nuk ka asnjë rrugë tjetër përveç se të vijë në samit. Ua them këtë me bindje. Sepse e kundërta do të ishte katastrofë për Serbinë dhe për atë vetë natyrisht”, tha Rama.

Me një ton të ashpër të pazakontë, Deutsche Welle raportoi se Aleksandar Vuçiq e ka quajtur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti “llum terrorist”, duke u shprehur se ka zgjedhur “llumin më të keq serb nga fundi i koshit që nuk kanë kurrfarë besimi në Serbi, por që kanë besimin e Kurtit dhe të agjenturave perëndimore”.

Kësaj ai ia ka shtuar edhe paralajmërimin se nuk do të marrë pjesë në samitin e 6 dhjetorit.