Vuçiq në inate me Ukrainën që nga lufta e Kosovës: Nuk na mbrojtët kur u sulmuam nga NATO - Gazeta Express
string(84) "vuciq-ne-inate-me-ukrainen-qe-lufta-e-kosoves-nuk-na-mbrojtet-kur-u-sulmuam-nga-nato"

Vuçiq në inate me Ukrainën që nga lufta e Kosovës: Nuk na mbrojtët kur u sulmuam nga NATO

Lajme

Gazeta Express

04/10/2022 8:29

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe ministrave serbë assesi të pranojnë kritikat që po u vijnë nga Kievi zyrtar.

Vuçiqi, por edhe në ministri në largim i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, akuzuan Ukrainën pasi ambasadori i këtij vendi në Beograd, tha se Kievi zyrtar e ka gjithnjë e më vështirë të kuptojë Serbinë se nuk po i vë sanksione Rusisë për agresionin, shkruan gazeta “Danas” të martën.

Lexo Edhe:

Vuçiqi nuk dha arsyetime pse nuk po i vë sanksione Rusisë, por e akuzoi Ukrainën se edhe ajo nuk e ka mbrojtur sipas tij, Serbinë, më 1999 kur ishte sulmuar nga NATO.

Vuçiqi me ironi shtoi se nuk i kujtohet që në vitin 1999 ukrainasit ndihmuan Serbinë ose ndaluan fluturimet me vendet që morën pjesë në sulmin ndaj ish-Jugosllavisë.

Ambasadori ukrainas po ashtu tha se rasti i Kosovës dhe ai në Ukrainë, ku Rusia ka aneksuar pesë rajone të saj, nuk mund të krahasohen.

Serbia nuk po pranon t’i vë sanksione Rusisë, me gjithë presionin e madh nga SHBA-ja dhe BE-ja.