Vuani nga aerofobia? 10 këshilla praktike për të udhëtuar të qetë me avion - Gazeta Express
string(73) "vuani-nga-aerofobia-10-keshilla-praktike-per-te-udhetuar-te-qete-me-avion"

Vuani nga aerofobia? 10 këshilla praktike për të udhëtuar të qetë me avion

AutoTech

Gazeta Express

15/07/2023 0:00

Frika nga fluturimi, e quajtur edhe aerofobia është një nga fobitë më të zakonshme në botë. Shumë prej jush ndoshta e kanë përjetuar vetë, ose njohin dikë që vuan prej saj.

Termi teknik rrjedh nga greqishtja e lashtë, dhe për këtë arsye i referohet një gjendjeje psikologjike të karakterizuar nga prania e një frike intensive dhe irracionale të lidhur me përvojën e fluturimit.

Lexo Edhe:

Nga vjen kjo fobi?

Frika nga fluturimi është më e përhapur sesa mund të mendohet. Kjo fobi shpesh ndodh për shkak të mungesës së njohjes me fluturimin në krahasim me mjetet e tjera më tradicionale të transportit. Në shumicën e rasteve, ky kujdes fillestar zhduket ose lehtësohet me përvojën dhe duke u mësuar.

Megjithatë, nëse kjo ndjenjë frike vazhdon dhe frika nga fluturimi arrin një nivel të lartë, deri në atë pikë sa të shkaktojë ankth të rëndë para ose gjatë fluturimit , mund të flasim për një fobi.

Mendimi i ekspertit

Disa njerëz fillojnë të vuajnë nga kjo fobi pas përvojave negative ose traumatike, të tilla si fluturime të ashpra ose përplasje avioni. Në raste të tjera, aerofobia mund të lidhet drejtpërdrejt me fobitë dhe format e tjera të ankthit (të tilla si klaustrofobia, frika nga hapësirat e mbyllura; akrofobia, frika nga lartësitë; dhe agorafobitë, d.m.th frika nga vendet e hapura dhe të mbushura me njerëz nga të cilat është e pamundur të largohesh.

Aerofobia gjithashtu mund të shfaqet papritur, pa ndonjë shkak të dukshëm të drejtpërdrejtë, dhe te njerëzit që nuk kanë shfaqur më parë simptoma të rëndësishme ankthi.

Në disa raste, kjo fobi mund të zhvillohet pas një ngjarjeje stresuese ose traumatike, si vdekja, ndarja, zhvendosja ose përgjegjësitë e reja të punës. Kështu, avioni bëhet objekti përmes të cilit stresi dhe ankthi mund të gjejnë një dalje.

Megjithatë, në shumë raste, pas aerofobisë qëndron nevoja për kontroll. Subjektet më të ekspozuara ndaj kësaj fobie janë, ata që nuk kanë një marrëdhënie të mirë me situata të paparashikuara dhe që ndjejnë nevojën për të pasur gjithmonë gjithçka nën kontroll.

Lartësia dhe ndjenja e të qenit pezull në ajër mund të kontribuojnë gjithashtu në këtë ndjenjë të humbjes së kontrollit.

Simptomat dhe manifestimet e aerofobisë

Kur jemi në lartësi të mëdha dhe në një mjet transporti që nuk jemi duke e ngarë, mund të ndodhë një stimulim i aparatit vestibular, vizual dhe proprioceptiv. Trupi mund të luftojë për t’u përshtatur, duke shkaktuar ndjesi të pakëndshme si marramendje, të vjella dhe të përziera.

Këto simptoma janë shumë të zakonshme tek ata që vuajnë nga “sëmundja e avionit” dhe vërehen gjithashtu në akrofobi dhe sëmundje në lëvizje (“sëmundje udhëtimi”).

Ankthi dhe shqetësimi i lidhur me fluturimin mund të shfaqen në mënyra të ndryshme; që varion nga një tension i lehtë në një ndjenjë ankthi të thellë dhe të pakontrolluar, e cila mund të çojë në manifestime të vërteta simptomatike, si, për shembull, sulme paniku gjatë fluturimit ose para udhëtimit.

Simptomat fizike të aerofobisë përfshijnë: djersitje, gulçim, rritje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut, skuqje të nxehta, mpirje, tension muskulor, dridhje ankthi, marramendje, konfuzion dhe shqetësime gastrointestinale.

Manifestimet fizike të frikës nga fluturimi mund të shoqërohen me simptoma psikologjike, si ndjenja e shqetësimit, fantazitë katastrofike dhe frika e humbjes së kontrollit.

10 këshilla për fluturim më të sigurt

Ka disa truke dhe masa paraprake që mund të merren për të zbutur shqetësimet e lidhura me fluturimin. Këtu janë 10 këshilla të thjeshta për t’u përpjekur të kapërceni frikën dhe t’i përballoni udhëtimet ajrore me qetësi më të madhe:

Informohuni

Shumë nga situatat që krijojnë panik te subjektet aerofobike janë për shkak të keqinterpretimeve të kushteve normale që lidhen me fluturimin. Dokumentimi dhe marrja e më shumë njohurive mbi funksionimin e avionëve, fazat e fluturimit dhe proceset e sigurisë së aeroportit mund të ndihmojë për të kuptuar më mirë dinamikën e udhëtimit dhe për të shuar frikën e dikujt.

Mbërritja në aeroport në kohë

Vonesa ose mungesa e kohës gjeneron ankth dhe stres. Prandaj, është e këshillueshme që të planifikoni udhëtimin në mënyrë që të jeni në aeroport mjaftueshëm paraprakisht dhe kështu të jeni në gjendje të kryeni kontrollin dhe operacionet e sigurisë pa nxitim dhe me më shumë qetësi .

Zgjidhni vendin tuaj në avion

Zgjedhja e një vendi ku ndiheni rehat mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit. Për shembull, njerëzit me marramendje mund të jenë më mirë të shmangin sediljet në dritare dhe të zgjedhin një vend në korridor.

Konsultimi i informacionit të ofruar nga linjat ajrore në lidhje me vendet pranë daljeve emergjente, sediljet më të bollshme, si dhe pozicionin e motorëve mund të jetë një zgjidhje e mirë për të zgjedhur sediljen më në përputhje me nevojat tuaja.

Zgjidhni veshje të rehatshme

Është praktikë e mirë të vishni rroba të rehatshme dhe të zgjidhni pëlhura që favorizojnë djersitjen, duke shmangur rrobat e ngushta ose të pakëndshme që mund të shkaktojnë parehati gjatë fluturimit.

Shmangni pijet stimuluese

Para dhe gjatë fluturimit, këshillohet të shmangni pijet që përmbajnë kafeinë, teinë ose alkool pasi mund të rrisin ankthin. Më mirë, në vend të kësaj, të zgjidhni ujin ose çajrat bimor.

Dëgjoni udhëzimet e sigurisë

Këshillohet që t’i kushtoni vëmendje informacionit të dhënë nga ekuipazhi i fluturimit gjatë konferencave të sigurisë. Të dish se çfarë të presësh dhe si të reagosh në një emergjencë mund të ndihmojë në uljen e ankthit.

Ndërveproni me ekuipazhin e fluturimit

Stjuardesat janë plotësisht të disponueshme për udhëtarët dhe janë të trajnuar për të mbështetur dhe siguruar pasagjerët. Të flasësh me ekuipazhin dhe të shprehësh ankthet dhe pasiguritë tuaja mund të jetë një shpëtim për ata që kanë frikë nga fluturimi.

Përqendrohuni në diçka tjetër

Një ilaç efektiv për të kapërcyer frikën është të përpiqeni të shpërqendroni veten gjatë fluturimit duke u zënë me aktivitete të tjera. Leximi i një libri, dëgjimi i muzikës ose biseda me shokët tuaj në ndenjëse janë të gjitha argëtime të shkëlqyera për ta mbajtur mendjen të zënë gjatë fluturimit dhe për t’u çlodhur.

Mësoni teknikat e relaksimit

Teknikat e relaksimit, të tilla si trajnimi autogjenik ose relaksimi progresiv i Jacobson, mund të ndihmojnë në kontrollin e frikës. Shumë nga këto teknika bazohen në frymëmarrjen diafragmatike : të mësuarit për të kontrolluar frymën tuaj është, në fakt, një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar ankthin dhe stresin në jetën e përditshme, si dhe në fluturim.

Merrni pjesë në një kurs

Shumë linja ajrore, për të përhapur mesazhin se fluturimi është i sigurt, ofrojnë kurse specifike që synojnë të ndihmojnë ata që vuajnë nga aerofobia të mësojnë se si të menaxhojnë frikën dhe të jetojnë përvojën e fluturimit me më shumë qetësi.