Vrau dhe copëtoi burrin, 69-vjeçarja shqiptare në Itali dënohet me 14 vite burg (EMRAT) - Gazeta Express
string(84) "vrau-dhe-copetoi-burrin-69-vjecarja-shqiptare-ne-itali-denohet-me-14-vite-burg-emrat"

Shqiperi

Gazeta Express

27/05/2023 12:08

Vrau dhe copëtoi burrin, 69-vjeçarja shqiptare në Itali dënohet me 14 vite burg (EMRAT)

Shqiperi

Gazeta Express

27/05/2023 12:08

Nadire Kurti, 69 vjeç është dënuar sot me 14 vjet e 6 muaj burg për vrasjen e bashkëshortit të saj 72-vjeçar Shefki Kurti, nga drejtësia italiane.

Sipas mediave italiane, trupi i burrit ishte copëtuar dhe më pas ishte vendosur në disa thasë plehrash të hedhura në kanalin Adigetto.

Lexo Edhe:

69-vjeçarja ka rrëfyer se kishte përdorur thika për të vrarë dhe copëtuar burrin e saj, që të mund ta transportonte më lehtë drejt qytetit, Adigetto-s. Zbulimi i pjesëve të trupit u bë më 31 gusht, kur këmba e tij e djathtë doli në sipërfaqe, e më pas hetuesit gjetën edhe pjesët e tjera të trupit të copëtuar të shqiptarit.

Prokurori shpjegoi se brutaliteti i këtij krimi i kishte bërë hetuesit që të mendonin pista të tjera fillimisht. Në fakt së pari u fol për një lidhje me krimin e organizuar, më pas u mendua se kishte probleme familjare. Por më vonë u zbulua se Nadirja kishte probleme psikologjike. Prej vitesh ajo ndiqej nga një psikiatër. Po ashtu, ajo ishte e shtruar në psikiatri në Gusht të vitit të kaluar për simptoma të çrregullimit të personalitetit. Nadire Kurti ishte e bindur se bashkëshorti i saj e tradhëtonte me një grua shqiptare ,e cila i kishte kërkuar 90 mijë euro.

“Më keqtrajtonte, më rrihte, më kërkonte që të ikja se do të shiste shtëpinë. Më kishte kërcënuar disa herë se do më vriste e do më bënte copë copë, dhe atë ditë më kërcënoi o do vdisja unë o do vdiste ai”, ka rrëfyer Kurti.