‘Vrasësi i heshtur’ i Evropës: Ekspertët tregojnë se si të ulni presionin e lartë të gjakut - Gazeta Express
string(88) "vrasesi-i-heshtur-i-evropes-ekspertet-tregojne-se-si-te-ulni-presionin-e-larte-te-gjakut"

‘Vrasësi i heshtur’ i Evropës: Ekspertët tregojnë se si të ulni presionin e lartë të gjakut

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

17/05/2024 20:47

Hipertensioni, megjithëse i zakonshëm, mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe goditje në tru nëse nuk menaxhohet, duke bërë që mjekët t’i referohen shpesh si një “vrasës i heshtur”.

Hipertensioni, i cili njihet edhe si presioni i lartë i gjakut, është një gjendje e zakonshme që prek një në tre persona globalisht, por nëse nuk trajtohet, mund të çojë në sulm në zemër dhe goditje në tru.

Lexo Edhe:

Është një numër që është dyfishuar në dy dekadat e fundit, me gati gjysmën e njerëzve me këtë gjendje që nuk janë në dijeni të tij, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vitin e kaluar.

“Është një shqetësim sepse është një gjendje potencialisht kërcënuese për jetën dhe kryesisht kalon pa u vënë re sepse kur keni presion të lartë të gjakut, rrallë keni ndonjë simptomë,” tha Julie Ward, një infermiere e lartë kardiake në Fondacionin Britanik të Zemrës (BHF).

“Ju mund të keni dhimbje koke të çuditshme, pak marramendje ose pak shikim të paqartë, por kjo ndodh zakonisht nëse presioni i lartë i gjakut është mjaft i rëndë,” shtoi ajo.

E premtja shënon Ditën Botërore të Hipertensionit, pasi ekspertët punojnë për të rritur ndërgjegjësimin se si njerëzit mund ta parandalojnë dhe menaxhojnë këtë gjendje.

Çfarë është hipertensioni?

Presioni i lartë i gjakut është kur “forca e gjakut që shtyn kundër mureve të enëve të gjakut është vazhdimisht shumë e lartë”, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Regjistrohet me dy numra matja e presionit sistolik dhe diastolik.

Presioni sistolik, numri më i lartë, është presioni në arteriet tuaja kur zemra juaj pompon gjak, ndërsa presioni diastolik, numri më i ulët, është forca kur zemra juaj relaksohet midis rrahjeve të zemrës.

Presioni i lartë i gjakut, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar është kur këto shifra janë më të larta se 140/90 milimetra merkur (mmHg) kur kontrollohen në një farmaci ose klinikë mjekësore. Por çdo gjë mbi 120/80 mm Hg konsiderohet e ngritur.

Cilët janë faktorët e rrezikut për presionin e lartë të gjakut?

Disa faktorë të zakonshëm të rrezikut për hipertension përfshijnë plakjen, anëtarët e familjes me hipertension dhe mbipeshën.

Mund të ndikohet gjithashtu nga faktorë të stilit të jetesës si duhani, pirja e tepërt e alkoolit, ngrënia e tepërt e kripës ose mosushtrimi i mjaftueshëm.

Ricardo Ladeiras Lopes, një kardiolog dhe asistent profesor në fakultetin e mjekësisë të Universitetit të Portos, tha se stresi është një tjetër faktor rreziku i zakonshëm për hipertensionin.

Gjendjet kronike si diabeti dhe sëmundja e veshkave gjithashtu mund të rrisin rrezikun e tij.

Çfarë mund të bëjnë njerëzit për ta trajtuar ose parandaluar atë?

“Ka shumë gjëra që mund të bëni, dhe zakonisht ka të bëjë me stilin e jetës,” tha Julie Ward për Euronews Health., duke shtuar, megjithatë, se njerëzit “nuk mund ta parandalojnë atë plotësisht sepse të gjithë mbi moshën 65 vjeç mund të kenë presion të lartë të gjakut sepse është një sëmundja e plakjes”.

Ndryshimet e stilit të jetesës si mos pirja e duhanit, ulja e marrjes së alkoolit, mos shtimi i kripës shtesë në ushqim dhe ngrënia e një diete të shëndetshme me ushqime të freskëta mund të ndihmojnë.

Studimet kanë treguar gjithashtu se një dietë e stilit mesdhetar e pasur me perime të freskëta, yndyrna të shëndetshme dhe peshk mund të zvogëlojë rrezikun e hipertensionit. Njerëzit gjithashtu duhet të ushtrojnë dhe të mbajnë një peshë të shëndetshme, thonë ekspertët.

“Menaxhimi i stresit në jetën tonë të përditshme të lehtë është vërtet i rëndësishëm,” shtoi Ladeiras Lopes, si dhe monitorimi i rregullt.

“Fuqizimi i pacientëve”

Ward, i cili gjithashtu u përgjigjet pyetjeve si pjesë e linjës së ndihmës së Fondacionit Britanik të Zemrës, tha se ata marrin “një sasi shumë të konsiderueshme pyetjesh rreth presionit të lartë të gjakut”.

“Ne përpiqemi dhe fuqizojmë pacientët që ta menaxhojnë vetë në shtëpi,” tha ajo, si për shembull duke marrë një aparat të presionit të gjakut dhe duke mbajtur një ditar për të parë kur rritet, si dhe duke folur me një mjek për të folur për ndryshimet e mundshme të stilit të jetesës.

Ekzistojnë gjithashtu medikamente në dispozicion për të ndihmuar njerëzit të menaxhojnë presionin e lartë të gjakut. Më e rëndësishmja, ju duhet të “njIhni numrat tuaj”, tha ajo.

Ladeiras Lopes tha se është një “shqetësim global”, duke shtuar se udhëzimet për hipertensionin nga Shoqata Evropiane e Kardiologjisë janë vendosur të përditësohen këtë vit.

“Plakja është një faktor rreziku. Është gjithashtu e rëndësishme të merren parasysh urbanizimi dhe ndryshimet e stilit të jetesës. Sepse ato çojnë në ulje të aktivitetit fizik dhe rritje të konsumit të ushqimeve të përpunuara dhe gjithashtu nivele më të larta të stresit”, tha ai, gjë që duhet adresuar. /SYRI.NET