Von Cramon reagon pas deklaratës së Borrellit për shkëmbimet territoriale - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

05/05/2020 23:48

Von Cramon reagon pas deklaratës së Borrellit për shkëmbimet territoriale

Lajme

Gazeta Express

05/05/2020 23:48

Të rrezikshme për Evropën i ka quajtur raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, shkëmbimet etnike-territoriale, duke shprehur në të njëjtën kohë befasi me qëndrimin e Joseph Borrellit për mospërjashtimin e idesë së ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi.

“Njëmend befasuese. Nuk jam e vetëdijshme rreth ndonjë debati dhe posaçërisht rreth ndonjë qëndrimi të BE-së, sa i përket shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi”, shkruan Von Cramon në “Twitter”, duke kërkuar në të njëjtën kohë “debat në Parlamentin Evropian rreth kufijve, sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ajo e ka komentuar në këtë mënyrë statusin e Boris Ruges, zv.kryesues i Konferencës së Munichut dhe diplomat gjerman që ka shërbyer si ambasador në disa vende.

Ruge në postimin e tij është pyetur nëse ky është “qëndrimi i BE-së në raportet Kosovë-Serbi, duke qenë mendjehapur rreth ndryshimit të kufijve”.

“Shtrohet pyetja: A pajtohet me këtë Parlamenti Evropian dhe shtetet anëtare? Si u kthyem në këtë ide të rrezikshme”.

Në një intervistë, Borrell ka folur për rëndësinë e samitit mes liderëve të BE-së dhe vendeve të rajonit që zhvillohet nesër përmes video-lidhjes.

Ai, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve, nuk e ka përjashtuar as idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës nëse për një gjë të tillë do të merreshin vesh Kosova dhe Serbia.

Ai ka thënë se, nëse palët merren vesh, “BE nuk mund të jetë me katolik sesa Papa”.