Vizita që zemëroi Amerikën: Vladimir Putin dhe "miqësia që refuzon të vdesë" - Gazeta Express
string(73) "vizita-qe-zemeroi-ameriken-vladimir-putin-dhe-miqesia-qe-refuzon-te-vdese"

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:21

Vizita që zemëroi Amerikën: Vladimir Putin dhe “miqësia që refuzon të vdesë”

Lajme

Gazeta Express

20/06/2024 7:21

Pas vizitës në Korenë e Veriut, ku ai dhe lideri i vendit nënshkruan një pakt mbrojtës midis Rusisë dhe Phenianit, presidenti rus Vladimir Putin vazhdoi turneun e tij aziatik me një vizitë në Vietnam.

Avioni i presidentit rus u ul në aeroportin e Hanoi, ku u prit në tapetin e kuq nga zëvendëskryeministri i Vietnamit Tran Hong Ga dhe diplomati i lartë i Partisë Le Hoai Trung.

Lexo Edhe:

Në Vietnam, Putin u takua me liderin e Partisë Komuniste Nguyen Phu Trong, Presidentin e vendit To Lam dhe Kryeministrin Pham Minh Chinh dhe siç u tha në hyrje të vizitës, kjo është vizita e parë e Putinit në këtë. vend që nga viti 2017.

Në prag të vizitës, në gazetat vietnameze u botua një tekst autori nga Vladimir Putin, duke falënderuar Vietnamin për mbështetjen e mënyrës pragmatike të zgjidhjes së krizës në Ukrainë.

“Së bashku me miqtë tanë vietnamezë, ne do të vazhdojmë të ndërtojmë lidhje dypalëshe dhe të zhvillojmë bashkëpunim për të mirën e popujve tanë, në interes të stabilitetit dhe prosperitetit në rajon dhe në botë në tërësi. Jam i bindur se vendet tona, duke u mbështetur në traditat më të mira të miqësisë, besimit të ndërsjellë dhe ndihmës reciproke, arrijnë të gjitha qëllimet tuaja të mëdha”, tha Putin.

Gjithashtu, udhëheqësi rus vlerësoi pozicionin e Vietnamit për luftën në Ukrainë.

“Vietnami ndjek një politikë të jashtme neutrale dhe u përmbajt nga dënimi i Rusisë. Përveç lavdërimit të Vietnamit për qëndrimin e tij ndaj Ukrainës, Putin përmendi përmirësimin e marrëdhënieve midis Vietnamit dhe Rusisë në energji dhe tregti”, shkruan The Guardian.

Vizita e Vladimir Putin në Vietnam nuk mund të kalonte pa reagime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitet e fundit, Uashingtoni i ka kushtuar shumë kohë përmirësimit të marrëdhënieve me Vietnamin dhe Presidenti i SHBA Joe Biden vizitoi Hanoi në shtator 2023, kur u theksua se Vietnami mund të luajë një rol kyç në reduktimin e varësisë teknologjike të SHBA-së nga Kina. Vizita u komentua edhe nga media të shumta perëndimore dhe BBC e përshkroi ardhjen e liderit rus në Vietnam me titullin se kjo marrëdhënie përfaqëson “miqësi që refuzon të vdesë”.

“Asnjë vend nuk duhet t’i japë Putinit një platformë për të promovuar luftën e tij në Ukrainë dhe në një mënyrë të tillë ta lejojë atë të normalizojë mizoritë e tij,” tha Shtëpia e Bardhë në një koment për vizitën e Putinit.