Vitamina që ju ndihmon ta kaloni lodhjen pranverore - Gazeta Express
string(51) "vitamina-qe-ju-ndihmon-ta-kaloni-lodhjen-pranverore"

Vitamina që ju ndihmon ta kaloni lodhjen pranverore

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

30/04/2024 20:59

Në këtë periudhë të vitit, të ashtuquajturat lodhje pranverore që ndodh si pasojë e aktivitetit të ulët fizik dhe marrjes së reduktuar të vitaminave.

Vitamina C është një nga mënyrat më të mira natyrore për të rritur nivelet e energjisë dhe plus është një element i rëndësishëm për përthithjen e hekurit i cili është i rëndësishëm për gjakun e shëndetshëm dhe përqendrimin.

Lexo Edhe:

Kjo bombë vitaminash do t’ju zgjojë nga gjumi dimëror dhe do t’ju ndihmojë të futeni në humorin pranveror.

Mirëpritni pranverën të përgatitur, jo të lodhur, por plot energji.

Përbërësit e nevojshëm:

4 gjethe të mëdha Chard zvicerian

1 karotë, e grirë në rende

Lëng i 1 portokalli

1 lugë mjaltë

2 lugë gjelle lëng limoni

Gjysmë lugë çaji shafran i Indisë

Disa copa panxhar të freskët

pak xhenxhefil të grirë

2 dl ujë

Disa kube akulli

Hidhini të gjithë përbërësit në një blender ose shtrydhëse frutash e perimesh dhe pijeni lëngun të freskët.