Video e re tregon momentin kur Floyd u rrah nga policia pak para se të vdiste - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

31/05/2020 20:52

Video e re tregon momentin kur Floyd u rrah nga policia pak para se të vdiste

Lajme

Gazeta Express

31/05/2020 20:52

Video tronditëse duket se tregon George Floyd në një luftë të dhunshme me policinë e Minneapolis para vdekjes së tij.

Floyd nuk mund të shihet në pamjet, por një polic mund të shihet duke u mbështetur në derën e pasme dhe duke luftuar me të.

Klipi ishte postuar nga aktivisti Shaun King, i cili shkroi: ‘’ Sapo e morra këtë video të re. Të gjitha bëhen bashkë. Policia ishte në makinë duke rrahur brutalisht George Floyd. Njëri qëndron vigjilent, ndërsa të tjerët e sulmuan’’

Më vonë, oficeri  Derek Chauvin u kap në video nga një kalimtar duke gjunjëzuar në qafën e Floyd ndërsa ai lypte ajër.

Floyd, 46 vjeç, ra pa vetëdije dhe vdiq, dhe Chauvin, 44 vjeç, që nga ajo kohë akuzohet për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë, të cilat janë ngritur në raste të vdekjes së paqëllimshme.

Chauvin gjithashtu u akuzua se injoroi një oficer tjetër i cili shprehu shqetësime për Floyd, një njeri i zi, pasi shtronte prangat në tokë.

Vdekja e tij ka shkaktuar trazira në SHBA. Në shumë shtete Garda Kombëtare është detyruar të thirret për vënien e kontrollit, transmeton Gazeta Express.