Vetëm 1 gotë në ditë nga kjo pije zvogëlon rrezikun e 7 sëmundjeve - Gazeta Express
string(66) "vetem-1-gote-ne-dite-nga-kjo-pije-zvogelon-rrezikun-e-7-semundjeve"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/03/2022 0:45

Vetëm 1 gotë në ditë nga kjo pije zvogëlon rrezikun e 7 sëmundjeve

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/03/2022 0:45

Hulumtimi i ri mbi efektet e dëmshme të inflamacionit latent në përgjigjen imune të trupit tonë ka treguar se vitamina C në lëngun e portokallit mund të luajë një rol mbrojtës dhe terapeutik kur bëhet fjalë për shëndetin tonë.

Ekspertët besojnë se nuk duhet të pini më shumë se 150 ml lëng frutash në ditë, por kjo është sasia e duhur që duhet t’ju ndihmojë të shtypni proceset inflamatore, transmeton portal arbresh.info

Lexo Edhe:

Shtatë sëmundje që mund të parandalohen nga lëngu i portokallit përfshijnë artritin, lupusin, sëmundjet e zorrëve, astmën, sëmundjet e zemrës, artritin reumatoid dhe diabetin e tipit 1.

Profesor Philip Calder, bashkautor i raportit dhe profesor i imunologjisë ushqimore në Universitetin e Southampton, shpjegoi: “Vitamina C ndikon në inflamacion duke rregulluar prodhimin e citokinës dhe ne e dimë se sasi më të larta të citokinave mund të shkatërrojnë burimet e inflamacionit”.

Vitamina C mbron edhe në rritjen e niveleve të antitrupave duke mbështetur rritjen e limfociteve T dhe B, lloje të qelizave të bardha të gjakut që shkaktojnë dhe drejtojnë përgjigjen tonë imune.

Vitamina C gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh si agrumet, specat, madje edhe patatet e bardha.

Ju gjithashtu mund të merrni suplemente të vitaminës C nëse mendoni se nuk po merrni ushqim të mjaftueshëm.

Të rriturit e moshës 19 deri në 64 vjeç kanë nevojë për 40 mg vitaminë C në ditë.

Një nga arsyet kryesore pse lëngu i portokallit është i dobishëm janë flavonoidet. Është një grup polifenolësh që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, dhe gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e zorrëve.