Vdes njeriu që u shndërrua pothuajse plotësisht në robot - Gazeta Express
string(56) "vdes-njeriu-qe-u-shnderrua-pothuajse-plotesisht-ne-robot"

Vdes njeriu që u shndërrua pothuajse plotësisht në robot

AutoTech

Gazeta Express

17/06/2022 23:40

Një shkencëtar i quajtur ‘kiborgu i parë në botë’ ka vdekur në moshën 64-vjeçare.

Peter Scott-Morgan u përpoq të bëhej plotësisht robotik, për të zgjatur jetën e tij, pasi u diagnostifikua me sëmundje të neuroneve motorike më 2017.

Lexo Edhe:

Shkencëtari Scott-Morgan zhvilloi një avatar të ngjashëm me jetën, në mënyrë që ai të mund të buzëqeshte pasi muskujt e fytyrës së tij dështonin, kishte një kuti zanore të pajisur me fjalimin e tij të regjistruar, përdori teknologjinë e gjurmimit të syve për të operuar kompjuterët dhe bleu një karrige me rrota në majë që e lejonte atë të qëndronte drejtë dhe të shtrihej.

Scott-Morgan u diagnostifikua me sklerozë anësore amiotrofike, një sëmundje neurologjike dobësuese që çon në humbjen e lëvizjes së muskujve. Në kohën e diagnozës, mjekët e informuan Pjetrin se kishte dy vjet jetë.

Duke refuzuar të heqë dorë nga shpresa, eksperti i robotikës ishte i bindur se kishte një mënyrë për të përgënjeshtruar prognozën. Peter ndjeu se teknologjia e fundit mund t’ia zgjaste jetën, njofton Klankosova.tv.

“Doja të rishpikja për të gjithë se çfarë do të thotë të jesh i bllokuar në trupin tënd”, tha shkencëtari. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me sëmundjen e neuroneve motorike. Bëhet fjalë për çdo paaftësi, qoftë nga aksidenti, sëmundjet, gjenetika, apo edhe thjesht pleqëria, madje edhe çmenduria. Por në fund të fundit, ka të bëjë me çlirimin e të gjithëve në tokë. Unë jam mjaft me fat që të jem një prototip, dhe Neo human, një eksperiment i hershëm se si njerëzimi mund të bëjë një hap të madh në të ardhmen tonë”, kishte thënë ai.

Shkencëtari iu nënshtrua një sërë operacionesh, duke zëvendësuar pjesët funksionale të trupit me makineri. Ai kishte të instaluar një pajisje për t’i dhënë lëndë ushqyese drejtpërdrejt në stomak dhe kishte bashkangjitur një aparat që kullonte mbetjet nga trupi i tij.