Vdes në moshën 92-vjeçarje nobelistja Alice Munro - Gazeta Express
string(49) "vdes-ne-moshen-92-vjecarje-nobelistja-alice-munro"

Arte

Gazeta Express

14/05/2024 19:17

Vdes në moshën 92-vjeçarje nobelistja Alice Munro

Arte

Gazeta Express

14/05/2024 19:17

Ka vdekur në moshën 92- vjeçare shkrimtarja kandeze, fituese e çmimit Nobel, Alice Munro, raporton The Guardian.

Ajo ndërroi jetë në shtëpinë e kujdesit në Ontario pasi kishte më shumë se një dekadë që vuante nga demenca.

Lexo Edhe:

Tregimet e Munro filluan të botoheshin në revista si Tamarack Revieë, Montrealer dhe Forumi Kanadez, duke u grumbulluar gradualisht mjaftueshëm për një koleksion që u shfaq më pas në vitin 1968. Neë York Times tha se ai koleksion ishte dëshmi se historitë e shkurta ishtin “gjallë dhe mirë në Kanada”, Dance of the Happy Shades u vlerësua për “dridhjet simpatike me fermerët dhe banorët e qytetit që jetojnë atje”, dhe për “strategjinë freskuese” të Munro-s për të ofruar më shumë pyetje sesa përgjigje.

Munro filloi të përqendrohej në shkrimin e një romani, por e gjeti të vështirë sepse “nuk kishte jetë, nuk kishte grusht”. Ajo e ndau atë në një koleksion tregimesh të ndërlidhura, Jetët e vajzave dhe grave, që u botua në 1971 dhe ofroi një portret të artistes si një vajzë e re, ndërsa narratori i tij, Del, rritet dhe fillon të shkruajë në një qytet të vogël të Ontarios.

Vitet 1970 ishin një dekadë transformimi për Munro: ajo u kthye në Ëingham pasi martesa e saj e parë u dështoi në vitin 1973, u martua përsëri në 1976 dhe publikoi historinë e saj të parë në Neë Yorker në 1977 – Royal Beatings, një histori e bazuar në dënimet që kishte marrë nga i ati si fëmijë. Ajo do të vazhdonte të botohej gjithashtu në Paris Revieë dhe Atlantic Monthly.

Pavarësisht përpjekjeve të përsëritura, romani nuk erdhi kurrë. “Midis çdo libri,” tha ajo, “Unë mendoj, “mirë, tani është koha për të hyrë në gjëra serioze” … Nuk funksionon.”

Kërkimi i saj për autenticitetin e ktheu Munron në një kronikë të pakrahasueshme të politikës seksuale, duke rënë në dashuri, mashtrim dhe dëshirë. Për Margaret Atëood, “pak shkrimtarë kanë eksploruar procese të tilla më thellësisht dhe më pamëshirshëm” sesa Munro.

Reputacioni i Munro vazhdoi të rritej ndërsa tregimet e saj u rritën në shtrirje dhe kompleksitet. Ëho do you think you are? u përfshi në listën e ngushtë për çmimin Man Booker në 1980 dhe çmimi Giller pasoi dy herë, një herë në 1998 për “The Love of a good ëoman” dhe përsëri në 2004 për Runaëay. Ajo fitoi çmimin Man Booker International në vitin 2009 dhe çmimin Nobel në letërsi në vitin 2013.

Operacioni të cilit iu nënshtrua në vitin 2001 solli me vete një perceptim më të madh të vdekshmërisë së saj, me shkrimet e Munro-s që qarkullonin gjithnjë e më afër sëmundjes dhe kujtesës. Një histori për një personazh të diagnostikuar me kancer të botuar në Neë Yorker në 2008, Free Radicals, u pasua një vit më vonë nga pranimi se ajo kishte kancer vetë. Një koleksion i fundit tregimesh, Dear Life e 2012-ës, përfshinte katër pjesë autobiografike të cilat autori i quajti “gjërat e para dhe të fundit dhe më të afërta që kam për të thënë për jetën time”.

Duke folur për The Guardian në vitin 2013, Munro shpjegoi se ajo kishte “shkruar histori personale gjatë gjithë jetës sime”.

“Shpresoj që ato të jenë një lexim i mirë,” tha ajo. “Shpresoj që ato të lëvizin njerëzit. Kur më pëlqen një histori është sepse bën diçka … një goditje në gjoks.”