Vdes aktori Sidney Poitier - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

07/01/2022 17:14

Vdes aktori Sidney Poitier

Arte

Gazeta Express

07/01/2022 17:14

Sidney Poitier, aktori i parë me ngjyrë që ka fituar çmimin Oscar, ka vdekur në moshën 94 vjeçare. Për vdekjen e yllit të madh të filmit, nga gjenerata e artë e Hollywoodit, ka njoftuar Ministria e Punëve të Jashtme e Bahamave

Aktori bahamiano -amerikan ka qenë i njohur për filmat In the Heat of the Night dhe Guess Who’s Coming to Dinner. Ai ka fituar çmimin Oscar në vitin 1963 me filmin Lilies in the Field duke u bërë aktori i parë nga Bahamet që fiton çmimin prestiogjiz.

Lexo Edhe:

Poitier ka qenë i nomuar edhe 2 herë tjera për Oscar dhe 10 herë për çmimin Golden Blobe.

Më 2001, Poitier ka pranuar një Oscar nderi për veprën e tij artistike dhe punën humanitare.