Vdes aktori Dean Stockwell - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

09/11/2021 19:14

Vdes aktori Dean Stockwell

Arte

Gazeta Express

09/11/2021 19:14

Dean Stockwell, i njohur për rolin e tij në serialin ikonik të fillimit të viteve ’90, Quantum Leap, ka vdekur në moshën 85 vjeçare pas një karriere në aktrim që zgjati mbi 70 vjet.

Aktori vdiq në shtëpinë e tij, në mënyrë paqësore për shkaqe natyrore të dielën në mëngjes, konfirmoi një përfaqësues i konfirmoi TMZ të hënën në mbrëmje.

Lexo Edhe:

Stockwell kishte luajtur së bashku me Scott Bakula në të 97 episodet e shfaqjes fantastiko-shkencore që u transmetua në pesë sezone nga viti 1989 deri në 1993.

Aktori u vlerësua nga kritikët për rolin dhe madje fitoi katër nominime në Primetime Emmy dhe madje fitoi çmimin për aktorin më të mirë në një rol dytësor në Golden Globes 1990.

Ai u njoh gjithashtu për punën e tij në film pasi fitoi një nominim për Oscar në kategorinë Aktori më i mirë në rol dytësor për rolin e tij si Tony ‘The Tiger’ Russo në vitin 1988 – Married To The Mob.