VAR tregoi një funksion të ri për herë të parë në Kampionatin Evropian - Gazeta Express
string(70) "var-tregoi-nje-funksion-te-ri-per-here-te-pare-ne-kampionatin-evropian"

Sport

Gazeta Express

18/06/2024 7:28

VAR tregoi një funksion të ri për herë të parë në Kampionatin Evropian

Sport

Gazeta Express

18/06/2024 7:28

Në turin e parë të Grupit të Kampionatit Evropian, Sllovakia mposhti çuditërisht Belgjikën me rezultat 1:0.

Shënues i golit të vetëm ishte Ivan Schranz në hapje të ndeshjes. Ishte një lojë e çmendur, në të cilën Belgjikës, përkatësisht Romelu Lukakut, i janë anuluar dy gola pas rishikimit të VAR-it.

Lexo Edhe:

Në golin e dytë të anuluar në fund të lojës, sulmuesi belg Lois Openda luajti me dorë dhe prekja e tij u kontrollua duke përdorur funksionin e ri VAR. Topi adidas ka një detektor me prekje brenda dhe është i lidhur nga distanca me një pajisje që monitoron çdo prekje.

Të dhënat shtypen si një rresht, i ngjashëm me një EKG, dhe u printuan në ekran. Në momentin e kontaktit mes dorës së Opendës dhe topit, vija pushon së qeni e drejtë. Kjo teknologji u prezantua pikërisht për të bërë më të lehtë gjykimin e prekjeve të vogla që janë të vështira për t’u vërejtur me sy të lirë.