Vaksina kundër kancerit të lëkurës reduktoi rrezikun e vdekshmërisë - Gazeta Express
string(67) "vaksina-kunder-kancerit-te-lekures-reduktoi-rrezikun-e-vdekshmerise"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/06/2024 22:34

Vaksina kundër kancerit të lëkurës reduktoi rrezikun e vdekshmërisë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/06/2024 22:34

Vaksina e parë e personalizuar e mRNA në botë kundër kancerit të lëkurës përgjysmoi rrezikun e vdekjes së pacientëve ose rikthimit të sëmundjes.

Rezultatet nga Fondi Botëror i Kërkimit të Kancerit 2020 tregojnë se melanoma prek më shumë se 150,000 njerëz në vit në mbarë botën.

Lexo Edhe:

Megjithatë, vaksina e parë e personalizuar mRNA në botë kundër kancerit të lëkurës përgjysmoi rrezikun e vdekjes së pacientëve ose rikthimit të sëmundjes.

Sipas të dhënave të paraqitura në konferencën më të madhe të kancerit në botë, pacientët që morën vaksinën pas heqjes së melanomës së fazës 3 ose 4 kishin një rrezik 49 për qind më të ulët të vdekjes ose rikthimit të sëmundjes pas tre vjetësh.

Hetuesi kryesor i studimit, onkologia Georgina Long, tha se rreziku mesatar i përsëritjes pas operacionit për grupin e pacientëve me kancer të avancuar ishte 50 për qind.

“Jemi të inkurajuar nga rezultatet e fundit. Këto gjetje përforcojnë angazhimin tonë për të avancuar këtë trajtim inovativ”, tha Kyle Hollen, Shef i Zhvillimit, Terapeutikës dhe Onkologjisë në Moderna.

E njohur si mRNA-4157 (V940), vaksina është bërë posaçërisht për çdo pacient dhe i thotë trupit të vrasë çdo qelizë kanceroze të mbetur dhe të parandalojë kthimin e sëmundjes.

Gjatë operacionit, një mostër tumori hiqet nga pacienti, e ndjekur nga sekuenca e ADN-së dhe përdorimi i inteligjencës artificiale.

Profesor Charles Swanton, kreu i Kërkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar, tha se rezultatet e provës së melanomës ishin “jashtëzakonisht mbresëlënëse”.

Mijëra pacientë në Angli janë duke u ndjekur me shpejtësi në provat e një vaksine të personalizuar kundër kancerit në një skemë “kontrate” të NHS-së novator, të parë në botë, që shpëton jetë. /Shqip.com