Ushqimet që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës - Gazeta Express
string(43) "ushqimet-qe-ndihmojne-ne-mbrojtjen-e-zemres"

Ushqimet që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2024 20:19

Arteroskleroza ose mbyllja e arterieve, është një nga sëmundjet më të zakonshme në kohët moderne.

Shkaku i arterieve të bllokuara mund të jetë një mpiksje gjaku ose një pllakë që formohet dhe grumbullohet si pasojë e nivelit të lartë të kolesterolit në gjak, duke shkaktuar presion të madh të gjakut.

Lexo Edhe:

Ju mund të zvogëloni këtë problem shëndetësor përmes konsumit të ushqimeve të duhura:

Thjerrëza

Peshq

Avokado

Fasule

Shafran i Indisë

Brokoli

Shparg