Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni aciditetin në stomak - Gazeta Express
string(56) "ushqimet-qe-ju-ndihmojne-te-luftoni-aciditetin-ne-stomak"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/06/2022 18:24

Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni aciditetin në stomak

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/06/2022 18:24

Një çrregullim shumë i zakonshëm që mund të zgjidhet falë të ushqyerit. Këtu janë ushqimet anti-acid që duhet të përfshihen në dietën tuaj.

Acidi në stomak, për fat të keq, është një çrregullim shumë i zakonshëm që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Për shembull, mund të jetë rezultat i dietës së varfër, stresit të tepruar ose problem për shkak të marrjes së medikamenteve të caktuara.

Lexo Edhe:

Zakonisht, kush vuan prej tij, ndjen një ndjesi djegieje dhe dhimbjeje në stomak dhe ka vështirësi në tretje. Në fakt, për të luftuar aciditetin e stomakut duhet të përfshini në ushqimet tuaja dietën anti-aciditet. Ja ku është ajo.

Xhenxhefili

Numri një i ushqimeve anti-acid. Xhinxhefili, i rekomanduar edhe gjatë shtatzënisë, mund të ndihmojë për të eliminuar problemin. Ajo mund të merret në formën e çajit bimor, ëmbëlsirat në shtëpi ose të hani një copë të vogël direkt në mëngjes sapo të zgjoheni.

Karota

Një shërim i vërtetë për shëndetin, sepse ato japin një efekt qetësues për trupin dhe janë të përsosura kundër urthit. E përkryer edhe për thonjtë dhe flokët e shëndetshëm dhe të fortë.