Ushqimet që duhet t’i shmangni gjatë verës dhe arsyet pse - Gazeta Express
string(56) "ushqimet-qe-duhet-ti-shmangni-gjate-veres-dhe-arsyet-pse"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

30/07/2023 23:00

Ushqimet që duhet t’i shmangni gjatë verës dhe arsyet pse

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

30/07/2023 23:00

E kemi të qartë që jo të gjitha ushqimet janë të përshtatshme për periudhën e verës me vapën përvëluese. Për t’u siguruar për një verë më të shëndetshme, është thelbësore të keni parasysh disa ushqime që mund të sjellin parehati, dehidrim dhe probleme të tjera shëndetësore. Më poshtë, gjeni të përmbledhura ushqimet që duhen shmangur gjatë stinës së verës.

Ushqime të rënda dhe të yndyrshme

Lexo Edhe:

Shmangni konsumimin e ushqimeve të rënda dhe të yndyrshme gjatë verës, si ushqimet e skuqura, salcat dhe mishrat e yndyrshëm. Këto ushqime mund të jenë të vështira për t’u tretur dhe ju bëjnë të ndiheni letargjik dhe jo rehat. Zgjidhni vakte më të lehta me perime të freskëta, proteina dhe yndyrna të shëndetshme.

Pije me sheqer

Ndonëse është joshëse të zgjedhësh pije të gazuara me sheqer për të shuar etjen, ato mund të çojnë në dehidrim. Konsumimi i tepërt i sheqerit gjithashtu mund të shkaktojë mungesë të energjisë dhe të kontribuojë në shtimin e peshës. Në vend të tyre, zgjidhni ujë, çajra bimorë të ftohtë ose lëngje frutash të shtrydhura për të qëndruar të hidratuar dhe të freskët.

Ushqimet pikante

Ndërsa disa njerëz i shijojnë ushqimet pikante, ato mund të shkaktojnë parehati gjatë muajve të nxehtë të verës. Erëzat mund të shkaktojnë djersitje dhe të rrisin nxehtësinë e trupit, gjë që nuk është ideale kur moti është përvëlues. Konsideroni të zgjidhni shije më të buta për t’i shijuar vaktet tuaja.

Ushqime me natrium të lartë

Ushqimet me përmbajtje të lartë natriumi, si patatet e skuqura, mund të çojnë në dehidrim në vapën e verës. Marrja e tepërt e kripës e bën trupin të mbajë ujin, duke çuar në fryrje dhe parehati. Zgjidhni alternativa më të shëndetshme si frutat e freskëta, arrat ose ushqimet e bëra në shtëpi me përmbajtje më të ulët të kripës.

Produktet e qumështit

Ndërsa bulmeti mund të jetë shumë i preferuar gjatë gjithë vitit, konsumimi i madh gjatë verës mund të mos jetë ideal për të gjithë. Disa njerëz mund të kenë probleme me tretjen, veçanërisht në mot të nxehtë. Nëse vëreni se qumështi nuk ju përshtatet mirë gjatë verës, merrni parasysh të kaloni tek opsionet pa laktozë.

Ushqimet e rënda në mbrëmje

Shmangini vaktet e rënda afër kohës së gjumit, veçanërisht gjatë netëve të nxehta të verës. Tretja e vakteve të tilla mund të rrisë temperaturën e trupit dhe të ndërhyjë në gjumin tuaj, duke çuar në siklet dhe shqetësim. Në vend të kësaj, zgjidhni darka më të lehta dhe konsumojeni vaktin e fundit të paktën disa orë para gjumit.