Ukraina thotë se negociatat për lirimin e luftëtarëve në uzinën Azovstal janë shumë të vështira - Gazeta Express
string(95) "ukraina-thote-se-negociatat-per-lirimin-e-luftetareve-ne-uzinen-azovstal-jane-shume-te-veshtira"

Lajme

Gazeta Express

13/05/2022 23:45

Ukraina thotë se negociatat për lirimin e luftëtarëve në uzinën Azovstal janë shumë të vështira

Lajme

Gazeta Express

13/05/2022 23:45

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk u shpreh mbrëmjen e sotme se negociatat me Rusinë për evakuimin e mbrojtësve ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin jugor të Mariupol janë “shumë të vështira”, tha zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

Dje, Vereshchuk tha se ajo po përpiqej të negocionte lirimin e 38 trupave “të plagosur rëndë”, por pranoi se bisedimet nuk ishin të thjeshta.

Lexo Edhe:

“Rezultati mund të mos jetë në pëlqimin e të gjithëve, por detyra jonë është të evakuojmë djemtë tanë. Të gjithë. Të gjallë, ne do t’i shpëtojmë të gjithë” tha ajo.

Fabrika e çelikut Azovstal është bastioni i fundit i Mariupolit dhe është përballur me bombardime të reja nga trupat ruse ditët e fundit.

Ata në vend kanë përshkruar shkatërrimin në uzinë, me qindra luftëtarë që mendohet se janë plagosur rëndë.