Uashingtoni akuzon Pekinin dhe Moskën për inkurajimin e Koresë së Veriut për lëshimin e raketave - Gazeta Express
string(96) "uashingtoni-akuzon-pekinin-dhe-mosken-per-inkurajimin-e-korese-se-veriut-per-leshimin-e-raketave"

Gazeta Express

20/03/2023 23:14

Uashingtoni akuzon Pekinin dhe Moskën për inkurajimin e Koresë së Veriut për lëshimin e raketave

Gazeta Express

20/03/2023 23:14

SHBA-ja akuzoi drejtpërdrejtë Kinën dhe Rusinë sot se “inkurajojnë” lëshimet e raketave të Koresë së Veriut duke bllokuar një përgjigje të unifikuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për këtë çështje.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas Greenfield akuzoi “tre vende” se “refuzuan të angazhohen në diplomaci të mirëbesimit për këtë kërcënim”: Korenë e Veriut “e cila vazhdon të injorojë ofertat e shumta të dialogut” dhe “Rusinë dhe Kinën, pengimi i të cilave ndaj SA inkurajon Korenë e Veriut të lëshojë raketa balistike pa u ndëshkuar”.

Lexo Edhe:

“Sa herë Koreja e Veriut duhet të shkelë detyrimet e saj sipas rezolutës së Këshillit të Sigurimit përpara se Kina dhe Rusia të ndalojnë së shërbyeri si mburojë për regjimin e Koresë së Veriut?” theksoi diplomatja amerikane gjatë një takimi.

Kina dhe Rusia vendosën veton ndaj një rezolute majin e kaluar që do të kishte vendosur sanksione të reja ndaj Phenianit dhe asnjë rezolutë apo deklaratë e OKB-së nuk është miratuar që atëherë, pavarësisht disa lëshimeve të raketave nga Koreja e Veriut, e fundit gjatë fundjavës.

Lëvizjet e fundit të unitetit të Këshillit të Sigurimit për Korenë e Veriut datojnë në vitin 2017.

Nën administratën e Donald Trump, SHBA kishte miratuar njëzëri tre rezoluta të OKB-së që vendosën tre raunde sanksionesh të ashpra ekonomike ndaj Phenianit pas testeve raketore dhe bërthamore.

Në një deklaratë të përbashkët, nëntë anëtarë të SA (përfshirë SHBA-në, Francën dhe Japoninë), së bashku me Korenë e Jugut, denoncuan sot “një numër të paprecedentë” lëshimesh raketash që “kërcënojnë jo vetëm rajonin, por paqen dhe stabilitetin global”.

“Koreja e Veriut po teston vendosmërinë dhe arsyen e ekzistencës së SA dhe duhet të veprojë,” shtuan ata.

Pekini dhe Moska hedhin poshtë përgjegjësinë për lëshimet e raketave të Koresë së Veriut, duke fajësuar Uashingtonin, duke vënë në dukje veçanërisht gjimnazet e përbashkëta ushtarake me Korenë e Jugut.