U tha se do të dërgonte raketa Aster-30 në Ukrainë, Italia mohon blerjen - Gazeta Express
string(71) "u-tha-se-do-te-dergonte-raketa-aster-30-ne-ukraine-italia-mohon-blerjen"

Gazeta Express

28/01/2023 19:59

U tha se do të dërgonte raketa Aster-30 në Ukrainë, Italia mohon blerjen

Gazeta Express

28/01/2023 19:59

Ministria italiane e Mbrojtjes, në një deklaratë zyrtare të shtunën, mohoi njoftimet në shtypin francez dhe italian në lidhje me blerjen e përbashkët të raketave Aster-30 me Francën.

“Raportet përkatëse janë të pabaza. “Gjatë takimit të djeshëm të ministrit italian të Mbrojtjes me homologun e tij francez, kontratat për prokurimin e armëve nuk u nënshkruan, nuk u diskutuan dhe as u përmendën”, thuhet në deklaratë.

Lexo Edhe:

Raporti i gazetës franceze L’Opinion, i cili u ribotua edhe në shtypin italian, kishte të bënte me lajmin për blerjen nga Franca dhe Italia të 700 raketave Aster-30, të cilat dyshohet se ishin të destinuara për sistemin e mbrojtjes ajrore Samp-T dhe përforcimin e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Qeveria italiane në ditët në vijim do të vlerësojë dërgesën e gjashtë radhazi të armëve në Ukrainë . Lufta e Tretë Botërore do të fillonte nëse tanket ruse do të arrinin në Kie , pra në kufirin e Evropës. Parandalimi i saj është e vetmja mënyrë për të ndaluar Luftën e Tretë Botërore”, tha ministri italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto.

Më herët sot, nënpresidenti i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse Dmitry Medvedev e quajti Crozet “një budalla të rrallë”. Ministri italian u përgjigj se ai “vazhdon të besojë, me kokëfortësi, se është e drejtë të ndihmohet një vend – siç është Ukraina – i cili është sulmuar krejtësisht pa nevojë, në mënyrë që të mund të mbrojë qytetet, njerëzit dhe ekzistencën e tij”./abcnews.al/